Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KSČM povede v éře mimo Sněmovnu europoslankyně Kateřina Konečná

Kateřina Konečná
Kateřina Konečná
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Zvolena byla v prvním kole s velkou převahou nad protikandidáty. Získala 175 hlasů při kvoru 160. Delegáti zvolili jako prvního místopředsedu strany Petra Šimůnka a jako místopředsedkyni pro ekonomiku exposlankyni Marii Pěnčíkovou.

Zástupce konzervativní části strany Josef Skála získal při volbě předsedy 70 hlasů a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Konečná chce zůstat europoslankyní, jak řekla, bude mít větší možnosti reprezentovat KSČM v médiích. Spolustraníkům v letáku na sociálních sítích slíbila generační obměnu, nastartování obrody KSČM a její návrat mezi hlavní politické síly v zemi.

Odmítla spekulace o slučování se sociálními demokraty či jinými subjekty. "Rozhodně nechceme jít cestou vymazání značky KSČM. Co však bude nutné, je nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými a politickými organizacemi na levici," řekla s tím, že tak uspěla v eurovolbách a fungovat by taková spolupráce mohla v komunálních volbách příští rok.

Volební propad strany přinesl dramatický pokles státních příspěvků, proto zamýšlí Konečná omezit placené funkce a upravit výdaje na stranické Haló noviny. Chce také připravit nový programový dokument a vést diskusi o něm.

Komunisté volí zbytek vedení, Skála z volby místopředsedů odstoupil. Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem i s bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou. Jmenovala i prvního místopředsedu Šimůnka, který obhájil funkci, podle zdrojů z jednání pro něj hlasovalo 212 delegátů. Místopředsedou pro ekonomiku byla zvolena Pěnčíková v prvním kole volby.

Řádný sjezd uspořádá KSČM příští rok na jaře. Komunisté jsou od roku 1989 na české politické scéně v opozici. V posledním volebním období podporovali menšinovou vládu ANO a ČSSD na základě dohody o toleranci, kterou uzavřeli pod Filipovým vedením s hnutím ANO. Část strany s tímto angažmá nesouhlasila. Filip, který vedl komunisty 15 let, rezignoval 9. října po vyhlášení výsledků sněmovních voleb. Už předtím oznámil, že obhajovat funkci nechce. Během uplynulého roku čelil úspěšně pokusům o odvolání s tím, že chce komunisty dovést k volbám a získat podobný výsledek jako v roce 2017. Místo 7,76 procenta hlasů a 15 mandátů ale KSČM získala 3,6 procenta.

Dnes Filip delegátům řekl, že jeho kritici stranu rozbíjeli zevnitř, zejména potom, co široké vedení KSČM v roce 2018 schválilo dohodu o toleranci s hnutím ANO. "A to prostřednictvím planého radikalismu, když revoluční situace ve společnosti nebyla. Důchody rostly místo o 40 nebo 50 korun o 900 korun, rostla minimální mzda a s ní i mzdy celkem, nezvyšovala se spoluúčast pacientů na zdravotní péči, zajistili jsme návrat některých nerostných surovin do rukou státu a veřejného sektoru. Plnili jsme komunistický, nikoli pouze levicový program. Všechno bylo zpochybňováno a nahrazováno planými slovy a urážkami a neustálým neplněním usnesení ÚV KSČM. To byl žel obraz strany navenek," uvedl v proslovu, který zaslal ČTK. Dodal, že rozhádaná strana přestala přitahovat nové členy a místo 800 až 900 nových členů z let 2012 až 2015 přijímala okolo 200 nováčků ročně, zatímco přirozený úbytek byl téměř 3000 členů.

Témata:  KSČM Kateřina Konečná

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 12:42

Senát posunul nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů k prezidentovi

Senát ve středu na návrh zákonodárců ODS a TOP 09 rozhodl, že nebude projednávat nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů a umožní tak jejich přijetí. Senátoři vyřadili novelu občanského zákoníku z programu navzdory odporu lidovců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy