reklama

"Diskuse byla velmi věcná. Hovořili jsme jak o základním výzkumu, tak o aplikovaném výzkumu. Hovořili jsme o tom, jak by vlastně zejména aplikovaný výzkum měl podporovat naši hospodářskou situaci," uvedla Langšádlová. Prezident podle ní měl detailní informace, které se týkaly například kosmického a smluvního výzkumu. "Zmínili jsme i otázku vztahů s Izraelem, protože jak víte, pan prezident má dobré vztahy s Izraelem, já (...) také. Takže doufám, že se nám podaří ještě více využít dobrých vztahů mezi Českou republikou a Izraelem k posílení oblasti vědy a výzkumu," uvedla poslankyně.

Inspiraci izraelskou vědní a výzkumnou politikou Langšádlová uvedla i v souvislosti s dotazem na své priority v pozici ministryně. "Já jsem se s některými izraelskými vědci potkala a oni dělají velmi masivní podporu návratu mladých vědců z jejich zahraničních pobytů. My tento nástroj máme taky, ale dosud není využíván v plném rozsahu," řekla.

Jako plán pro nejbližší týdny a měsíce pak dnes označila udržení rozpočtu na vědu a výzkum. "Další kroky se budou týkat vytvoření podmínek pro posílení financování i z komunitárních zdrojů, hledání nástrojů, jak posílit vyšší příliv soukromého kapitálu do této oblasti," zopakovala své další priority. Podotkla, že nejdůležitější je vytvářet co nejlepší podmínky pro pracovníky ve výzkumu.

Ohledně posílení spolupráce s výzkumnou a soukromou sférou pak Langšádlová řekla, že v současnosti chybí právní rámec pro vznik spin-off firem. "To znamená té společné účasti například ústavu nebo vysoké školy (...) se soukromou firmou (...) ve společné firmě," poznamenala Langšádlová s tím, že zaznamenala žádosti z výzkumné sféry o úpravu této problematiky.

Na dotaz ohledně podpory jejích priorit v nově vznikající vládě Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů se Starosty pak Langšádlová sdělila, že je projednávala s premiérem Petrem Fialou (ODS) a "zcela se shodli".