Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský: V4 má stejné problémy s migrací i energetikou, lze v ní diskutovat

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Země visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) mají stejné problémy s migrací i energetikou, skupina se dá považovat za diskusní platformu. V4 by ale neměla být vydávána za konzervativní blok, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). To, že jsou země seskupené v určitém regionálním formátu, podle něho neznamená, že Česko přebírá politiku některého z nich.

Za skandální označil to, že maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se dnes zúčastnil energetického fóra v Moskvě, na kterém byli také lidé ze sankčního seznamu Evropské unie.

Zatímco Česko, Polsko a Slovensko se řadí k zemím, které Ukrajině vyčlenily i vojenskou pomoc, Maďarsko dříve odmítlo, aby přes jeho území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu. Budapešť se rovněž kriticky vyjádřila vůči protiruským sankcím. Na některých věcech se ale Česko s Maďarskem shodne, uvedl Lipavský s tím, že jednání v rámci skupiny V4 se nebrání.

"Bráním se tomu, aby V4 byla vydávána za nějaký konzervativní blok, ale odmítám i volání po vystoupení nebo ukončení," řekl. Skupina ale podle něj nemá žádný silný jednotný postoj jako například v roce 2015, kdy nastala první velká migrační krize.

Dnes Lipavský zkritizoval šéfa maďarské diplomacie Szijjártóa, který vystoupil na energetickém fóru v Moskvě. Mimo jiné tam řekl, že Maďarsko má stále zájem na pokračování energetické spolupráce s Moskvou. "Přijde mi naprosto skandální, že jede na konferenci, kde jsou lidi na sankčním seznamu Evropské unie," řekl Lipavský. "Maďarsko je podle mě zčásti obětí svých vztahů s Ruskou federací. Představa, že s nimi postaví jadernou elektrárnu, mi nepřijde realistická," dodal.

Jaderná elektrárna Paks pokrývá zhruba polovinu spotřeby elektrické energie v Maďarsku. Její dva nové bloky má postavit ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom.

Aktivitu V4 směrem k EU Česko v současnosti ze svého pohledu utlumilo, neboť ČR Radě EU předsedá a úkolem země je hledat kompromis v celém bloku. Se Slovenskem, které je aktuálně v čele V4, na tom panuje podle ředitele oddělení přípravy a koordinaci českého předsednictví v Radě EU Jakuba Utěšeného porozumění. Až předsednictví skončí, sektorová spolupráce tam, kde bude možná, opět nastane ve větším rozsahu.

Témata:  Jan Lipavský Visegradská čtyřka

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy