reklama

O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, v pátek se o ní zmínil na twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) navrhuje z šesti na pět měsíců zkrátit i přeočkování dvoudávkovými vakcínami.

"Samozřejmě vakcína Janssen je jednodávková. Ty předchozí studie ukazovaly velmi slušnou účinnost srovnatelnou s těmi dvoudávkovými," řekl Vojtěch. Podle něj to souvisí s variantou delta, která je nakažlivější.

"Pokud máme udělat nějaké poměrně zásadní stanovisko, že by třeba vakcína Janssen měla nějakou kratší platnost, tak k tomu potřebujeme data a validní studie, abychom mohli rozhodnout," dodal.

V současné době není platnost očkování pro prokázání ochrany před covidem-19 nijak omezená. Minulý týden ministr připustil, že do budoucna to tak zřejmě nebude. Po šesti měsících od druhé dávky ochrana zejména u seniorů klesá, mají tak možnost nechat se přeočkovat. Zatím není prokázáno, zda třetí dávka už tvoří trvalou ochranu. Klesá ale zřejmě pomaleji.

Očkováno proti covidu-19 je v Česku podle sobotních dat 59,9 procenta populace a 68,7 procenta lidí starších 12 let, pro které jsou současné vakcíny dostupné. Většina byla očkována vakcínou od firmy Pfzer/BioNTech. Jednodávkový Janssen dostalo 333.000 lidí, často se vakcína podávala ve velkých očkovacích centrech bez registrace.

Očkování podle dat o nákaze snižuje zejména pravděpodobnost vážného průběhu nemoci vyžadující hospitalizaci. Méně je mezi očkovanými i nákaz. Podle dat ministerstva zdravotnictví je aktuálně nakaženo asi 626 lidí na 100.000 obyvatel. Mezi 100.000 neočkovanými je incidence 1029 případů, mezi plně očkovanými 338.