reklama

Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob na dotaz ČTK odpověděl, že žádné problémy s hlášením těchto dat nejsou, jde spíš o připomenutí této povinnosti na žádost Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který data dál zpracovává.

"Intenzita šíření koronaviru v populaci klesá, s přechodem do sezony pozdního jara a léta se rovněž snižují zdravotní dopady, klesají počty hospitalizovaných," uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Opětovný nárůst očekává na podzim.

"Proto všechny komponenty informačního systému pro kontrolu stavu epidemie zůstávají plně v provozu. Systém zajišťuje sledování počtu nakažených, počtu komplikovaných případů nákazy, zátěž nemocnic a zejména očkování proti covidu-19," napsali zástupci ministerstva. Hlášení jsou podle nich zdrojem dat nepostradatelných pro včasné zachycení potenciálních rizik a řízení epidemie na podzim.

Počty nových případů covidu zachycených testy podle dat ministerstva v dubnu a květnu setrvale klesají. V pondělí přibylo v Česku 865 potvrzených případů koronaviru, o polovinu méně než před týdnem. Méně lidí se ale také chodí testovat, jedním z důvodů úbytku testů je i ukončení pandemické pohotovosti minulý čtvrtek a na ni navázané možnosti nechat si jednou týdně udělat test na covid-19 zdarma bez žádanky od lékaře. Zatímco v pondělí bylo PCR testů asi 4800, o týden dřív téměř dvojnásobek.

Menší zájem mají lidé také o vakcíny proti covidu-19. Proočkovanost se prakticky zastavila na 65 procentech populace, lidí nad 65 let je očkováno více než 90 procent. Posilující dávku má asi 70 procent lidí starších 65 let a celkově zhruba 43 procent populace. Počty podaných dávek zvolna klesají od začátku roku, průměrný počet za minulý týden byl asi 2000 denně.