Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Místa ve Sněmovně neobhajuje asi pětina nynějších poslanců

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Místa ve Sněmovně nebude v říjnových volbách obhajovat zhruba pětina nynějších poslanců. Poměrně nejvíce jich je v klubech TOP 09 a KDU-ČSL. Obě strany kandidují s ODS v koalici Spolu. Nejstabilnější frakcí se v tomto ohledu jeví Piráti.

Na jejich listinách sestavených v koalici se STAN nefiguruje z 22 pirátských zástupců v dolní komoře jen Lenka Kozlová. Ze současných senátorů o přestup do Sněmovny naopak neusiluje žádný. Vyplývá to ze zjištění ČTK z údajů na volebním, sněmovním a senátním webu.

Z nynějších sedmi členů klubu TOP 09 už nekandidují tři včetně jednoho ze zakladatelů této strany Karla Schwarzenberga. Poslanecký mandát nebudou obhajovat tři z deseti zástupců lidovecké frakce. Patří k nim někdejší jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Na kandidátkách ČSSD nefiguruje téměř 30 procent členů současného klubu, třeba bývalý ministr kultury Antonín Staněk.

Za nejsilnější hnutí ANO se o mandát neuchází zhruba pětina členů nynější frakce. Podobně tomu je v případě KSČM. Za ANO už nekandidují například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, někdejší ministryně pro místní rozvoj a následně obrany Karla Šlechtová a podnikatelé Pavel Juříček a Jiří Bláha. Celkem jde o 15 ze 78 současných poslanců hnutí. Za komunisty se o opětovné zvolení neuchází mimo jiné dlouholetý poslanec Miroslav Grebeníček a předseda frakce KSČM Pavel Kováčik.

V případě STAN se ze šesti členů klubu o mandát opět neuchází jen Petr Pávek. V nové Sněmovně nebude někdejší jihočeský hejtman Jan Zahradník, stejně jako dva další nynější poslanci frakce ODS. Listiny SPD neobsahují dvě jména z nynějších 19 členů dolní komory za toto hnutí. Z šestice nynějších nezařazených poslanců se ve volbách neucházejí o mandát Václav Klaus mladší, který po konci v ODS založil a určitou dobu vedl hnutí Trikolóra, a Ivana Nevludová původně zvolená za SPD.

Drtivá většina nynějších poslanců figuruje na čelních místech kandidátek stran, hnutí nebo koalic a v případě jejich volebního úspěchu tedy mají značnou šanci na opětovné zvolení. Někteří ale zřejmě budou muset spoléhat na přednostní hlasy voličů. Patří k nim například Josef Hájek za ANO, Libor Hoppe za ODS, Dana Balcarová za Piráty a Jiří Dolejš z KSČM.

Mezi poslance by se chtěli také dostat někteří z bývalých senátorů. Patří mezi ně zejména zástupci ČSSD, a to bývalý předseda horní komory Milan Štěch, někdejší místopředseda Senátu Zdeněk Škromach a dále Pavel Trpák a Jan Látka. Koalice Spolu má na moravskoslezské kandidátce bývalého lidoveckého senátora Jiřího Carbola, komunisté nasadili svého služebně posledního senátora Václava Homolku na kandidátku v Ústeckém kraji.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky volby

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy