reklama

Medikament bránící množení viru v těle pacienta má formu tobolek. V Česku se používají pro léčbu nakažených novým koronavirem i další přípravky, ty jsou ale pacientům podávány infuzí.

Molnupiravir dorazí do Česka v pátek ráno. "Již nyní distributor přijímá objednávky. A to především proto, že se podařilo sloučit dodávky a nakonec bude k dispozici 14.400 balení tohoto přípravku," oznámila dnes po poledni Chytrá karanténa.

Antivirotikum molnupiravir se podává ve formě tvrdých tobolek. Podle dřívějších údajů farmaceutické firmy Merck měl lék asi 50procentní účinnost při předcházení hospitalizaci po nákaze koronavirem. Agentura Reuters ale na konci listopadu uvedla, že podle posledních výzkumů má molnupiravir jen asi 30procentní účinnost.

České ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo použití molnupiraviru minulý týden. V rozhodnutí úřad uvádí, že medikament je určený k léčbě pacientů s prokázaným mírným a středně těžkým covidem-19, u kterých je vysoké riziko zhoršení nemoci spojené s nutností hospitalizace. Dostat ho mohou lidé ve věku od 18 let s výjimkou těhotných a kojících žen.

V Česku se používají pro léčbu nakažených i další přípravky, tzv. monoklonální protilátky, které jsou ale podávány infuzí. Vážnému průběhu nemoci mohou monoklonální protilátky zabránit podle odborníků z 30 až 50 procent. Ministr zdravotnictví 22. listopadu oznámil, že Německo darovalo České republice 10.000 dávek protilátkových léků Regn-Cov-2 od firem Regeneron a Roche. Některé české nemocnice krátce předtím informovaly, že jim protilátkové léky docházejí.

Lék na covid-19 ve formě tablet, který by mohl ulevit přetíženým nemocnicím, připravuje také farmaceutická společnost Pfizer. Firma 16. listopadu oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky s názvem paxlovid. Podle předběžných výsledků klinických testů snižuje tento přípravek riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent.