reklama

Ruská diplomacie v demarši, která v diplomacii znamená písemně formulovaný důrazný protest, vyzvala Prahu, aby "učinila konec podobným provokacím a aby incident vyšetřila a vandaly potrestala". Zároveň podle agentury ministerstvo vyzvalo, aby byl památník uveden do "patřičného stavu" a v budoucnu byla zajištěna jeho bezpečnost.

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na čtvrtek polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Ruské velvyslanectví v Praze to označilo za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa.

Ruské ministerstvo si podle agentury TASS postěžovalo na "systematický charakter takovýchto protiprávních činů". "Takovéto jednání vandalů a shovívavost místních úřadů vůči nim považujeme za snahu zkreslit a přepsat dějiny a snížit význam velkého vítězství" ve druhé světové válce.

Ministerstvo rovněž zdůraznilo, že Českou republiku s maršálem Koněvem spojuje pouze "vítězný květen 1945, kdy jednotky 1. ukrajinského frontu pod jeho velením osvobodily Prahu". S událostmi v roce 1968 sovětský maršál podle Moskvy nemá nic společného.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová předvolání zástupce velvyslance v Moskvě na ruské ministerstvo zahraničí kvůli incidentu s Koněvovým pomníkem ČTK potvrdila.

Ruská ambasáda v ČR tvrdí, že vandalský čin zavinila i radnice Prahy 6, kde se pomník nachází. Umístila u něj totiž tabulku s doprovodným textem, který popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Ruské diplomacii se nelíbí, že starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se po opakovaných vandalských útocích tentokrát rozhodl, že sochu nenechá očistit a že chce jednat o jejím přesunu na zahradu ruské ambasády.

Ruské velvyslanectví to odmítá a obrátilo se s žádostí o oficiální stanovisko na Černínský palác. Mluvčí Štíchová k tomu ČTK řekla, že česká diplomacie lituje vandalského činu a váží si obětí vojáků Rudé armády při osvobozování Československa, ale záležitosti týkající se Koněvovy sochy jsou výlučně v kompetenci místní samosprávy.