reklama

Podle historika Lukáše Pachty se europoslanci snaží o zviditelnění zločinů komunismu. V Českém rozhlase ale zároveň nepopřel, že Sovětský svaz byl jednou z vítězných velmocí přispěl k porážce nacistického Německa.

Přesto tvrdí, že by se nemělo zapomínat ani na to, jaká byla situace před rokem 1941. "Sovětský svaz byl Hitlerovým spojencem. A šel tak daleko, že uzavřel nejen pakt o neútočení, ale také tajný protokol o rozdělení východní Evropy," uvedl.

Dodal, že díky tomu Stalin přímo umožnil Adolfu Hitlerovi napadnout 1. září 1939 Polsko a sám na něj zaútočil z druhé strany, jen o dva týdny později.

Je ale proti tomu, aby se odstraňovaly pomníků Sovětskému svazu, který rezoluce vykresluje jako totalitní režim srovnatelný s nacistickým Německem.

Vladimir Putin ale rezoluci označil za nestoudnou lež a stejnou myšlenu zastávají i komunisté. "Rezoluce srovnává nesrovnatelné a dává rovnítko mezi toho, kdo válku rozpoutal, a toho, kdo ji vyhrál," řekl Rozhlasu Filip Zachariáš z ústředního výkonného výboru KSČM.

Celý text podle něj působí dojmem, jako by Evropská unie měla patent na rozum a suplovala práci historiků. Dodal, že je třeba poté za spojence Němců označit i Polsko, Velkou Británii, Estonsko nebo Litvu, neboť i oni měli s Německem podepsanou nějakou formu spolupráce.

"Podle mého názoru druhou světovou válku začalo Německo. Později se k němu přidala Itálie a Japonsko. Pokud budeme posouvat odpovědnost na jednu či druhou stranu, může zásadním způsobem dojít k přepisování historie," tvrdí.