reklama

Vyšetření potvrdila podtyp ptačí chřipky H5N1, jak moc je patogenní, a tudíž nebezpečná pro člověka, bude podle Majera známe příští týden.

Chov hus provozuje Rybářství Nové Hrady. O prvním potvrzeném viru v chovu informovali veterináři 19. listopadu. Na začátku tohoto týdne tam postupně nechali utratit na 2000 ptáků, hus a kachen. "Rybník (Kachní) se nachází v těsném sousedství rybníku Velebil, na němž již byla ptačí chřipka v chovu hus stejného chovatele potvrzena," uvedl Majer.

Od potvrzení nákazy u rybníku Velebil bylo hejno z Kachního rybníka uzavřeno v halách. „I když se to teď zavřelo, tak tam už je určitá inkubační doba. A mladší husy zřejmě jsou choulostivější než ty starší,“ řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Utrácení hus skončilo dnes ve 13:00. "Hasiči teď dělají dekontaminaci techniky, ještě se to celé ve vnitř asanuje antivirotickým přípravkem," řekl ČTK Kouba po 13:30. Na místě zasahovalo přes 20 hasičů z Českých Budějovic a Trhových Svin, řekla mluvčí hasičů Vendula Matějů. Rybářství Nové Hrady mělo v chovech na 5000 ptáků, nákazu tam zřejmě zavlekli volně žijící ptáci.

Mladé husy byly podle Kouby původně určené na vánoční trh, ale kvůli předchozímu utracení měly zůstat v chovu. „Hned vedle jsou další haly, je tam hala, kde je rodičovské hejno, celé je to genetická rezerva, proto postupujeme takto šetrněji. Jinak by ta opatření byla taková, že by se všechny kontaktní chovy musely utratit hned na počátku,“ řekl Kouba.

"Byly to mladé husy vytříděné z těch chovných a počítali jsme, že z toho nahradíme nějaké hejno, ale bohužel jsou taky pozitivní, tak dojde k utracení," řekl ČTK dnes ráno ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař. V chovu na Jakulském rybníku, který je genetickou rezervou české husy, se podle něho zatím nákaza nepotvrdila. "Ale uvidíme, co to bude dělat dál, tam stačí, když proleze myš z haly do haly nebo tam může být přenos od nějakých jiných živočichů. Nedokážeme říct, jak to bude postupovat, zatím jsou stěry negativní," řekl Zvonař. Škody, které výskyt ptačí chřipky společnosti způsobil, podle něho ještě nejsou vyčíslené.

V souvislosti s novým potvrzením ptačí chřipky se podle Kouby již vydaná mimořádná veterinární opatření, která stanovují i ochranná pásma, výrazně nezmění. „Mimořádné opatření, která jsme vydávala na rybník Velebil se mění v tom smyslu, že je tam přidaná tato další hala, ohnisko zůstává. Dnes jsme i v tom smyslu upravili vymezená pásma - pásmo ochrany, pásmo dozoru. To dnes dostanou starostové do datových schránek,“ řekl Kouba.

Před chovy provozovanými Rybářstvím Nové Hrady se v jižních Čechách ptačí chřipka naposledy potvrdila v polovině listopadu, v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Veterináři tam proto vyhlásili mimořádná opatření a stanovili ochranná pásma. Ve tříkilometrové zóně jsou dva velkochovy, kde je přes 100.000 ptáků.

V Evropě roste počet nových ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V ČR letos veterináři utratili zhruba čtvrt milionu ptáků.