Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nakažených může být i 20 000 denně. Zvažují se tvrdá opatření

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) stoupne v příštím jednom až dvou týdnech na zhruba 20.000 denně, poté se ale sníží. Pokud by platil jen pandemický zákon, bylo by to nad 20.000 nakažených denně přinejmenším po celý březen. V případě rozvolnění by se počet nakažených vyšplhal na 35.000 denně, řekl dnes ministr ve Sněmovně.

"Musíme počítat s tím, že v průběhu přelomu února a března, to znamená v příštím jednom až dvou týdnech, bude situace znamenat další kulminaci k hodnotám kolem 20.000 nově diagnostikovaných osob denně a z toho vyplývající zátěž nemocnic," uvedl ministr. Ve druhé polovině března by se nárůst počtu pacientů s nemocí covid-19 měl vrátit na nynější úroveň, řekl Blatný.

Vláda proto plánuje nad rámec současných opatření omezit pohyb lidí a kontakty mezi nimi, potvrdil ministr. Od pondělí kvůli tomu chce s výjimkami zakázat pohyb lidí mezi okresy, zavést povinné nošení respirátorů, povinné antigenní testování ve firmách, uzavření všech škol včetně mateřských nebo "omezení prodeje na nezbytně nutné zboží". V platnosti má zůstat zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00.

Kabinet kvůli tomu potřebuje podle ministra prodloužit nouzový stav. Bez nouzového stavu nelze zakázat noční vycházení, omezit pohyb mezi okresy nebo redukovat prodej, uvedl Blatný.

Hamáček: Lidé by mohli ve volném čase jen po katastru svojí obce

Lidé by se mohli ve volném čase mimo místo svého bydliště, například při cestě do přírody, pohybovat jen na území katastru dané obce, ve které bydlí. Jejích pohyb by nebyl omezen vzdáleností jednoho kilometru od bydliště, jak původně zamýšlelo ministerstvo vnitra. Dnes to před poslanci ve Sněmovně řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Praha by podle něj mohla být brána jako jedna obec.

Omezení pohybu na jeden kilometr bylo podle Hamáčka velmi razantní a tvrdé. Finálním návrhem by měl být právě návrh na omezení na katastr obce.

Hamáček uvedl, že vláda chce omezit pohyby mimo okresy. Označil to za razantní a extrémní opatření, ale současně časově omezené. Je ale přesvědčen o tom, že slibovaný efekt přinese. Cesty do zaměstnání omezeny nebudou. Předpokládá, že zaměstnanec na cestě do práce bude schopen cíl cesty doložit třeba pracovní smlouvou.

U ostatních cest, jako jsou třeba návštěvy lékaře, péče o osobu blízkou nebo cesta na nákup nebo na úřad, přišlo vnitro podle Hamáčka s řešením z Francie. Než občan opustí svoje bydliště tak na kus papíru napíše zjednodušenou formu čestného prohlášení, kde stanoví, kdy opouští svůj byt a kam jede a při kontrole to předloží policii. Hamáček to označil za řešení, které méně vstupuje občanům do soukromí.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:06

Protest v RTVS. Zaměstnanci požadují zachovat svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy