reklama

Třetí místo zaujal lídr koalice Spolu a předseda ODS Petr Fiala, když mu v Jihomoravském kraji dalo preferenční hlas víc než 38.400 voličů. Čtvrtý skončil dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který v Ústeckém kraji získal rovněž přes 38.000 hlasů, ale za Fialou zaostával asi o dvě stovky hlasů.

V procentech získal druhé místo po Rakušanovi lídr Volného bloku Lubomír Volný s téměř 34 procenty v Moravskoslezském kraji. Volný blok se ale do Sněmovny se svým volebním výsledkem nedostal. Třetí místo podle hlasů v procentech zaujal představitel Starostů Jan Farský rovněž s 32,7 procenta. Čtvrtý podle podílu v procentech byl Babiš následovaný předsedou Pirátů Ivanem Bartošem.

Sněmovní matador Marek Benda (ODS) získal kolem 23.000 hlasů. V roce 2017 mu poslanecké křeslo pomohlo získat 6183 hlasů. V roce 2010 se do Sněmovny díky preferenčním hlasům dostal až z desátého místa.

Díky preferenčním hlasům se ve Sněmovně sejdou nově dva bratří Okamurové. Dosavadní místopředseda Sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura se bude v jednacím sále setkávat s Hayatem Okamurou (KDU-ČSL), kterého na kandidátce koalice Spolu vyslalo do Sněmovny z 15. místa víc než 24.000 kroužků na volebních lístcích.

Pražská lídryně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová obdržela 25,6 procenta preferenčních hlasů, což bylo v absolutním čísle zhruba podle předběžných čísel kolem 6400 hlasů. V pořadí podle procent byla na osmém místě s 25,6 procenta. Pražská dvojka ČSSD a bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický dostal přes 3000 hlasů, což bylo kolem 12,4 procenta. Předseda ČSSD Jan Hamáček dostal ve Středočeském kraji po sečtení všech okrsků 4843 hlasů, což je 15,01 procenta.