reklama

Naopak obtížnější je nyní návrat z Kanárských ostrovů, které jsou nově v červené kategorii s vysokým rizikem nakažení koronavirem. Změny nastaly také u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

U zelených zemí v mapě cestovatele, tedy s nízkým rizikem nákazy, a oranžově označených musí lidé cestující do Česka vyplnit příjezdový formulář, pokud necestují individuální dopravou. Také musí být testováni před vstupem do Česka, nebo nejpozději pět dnů po příjezdu. K zemím s nízkým rizikem nákazy patří v Evropě pouze Vatikán a z mimoevropských třeba Kanada, Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty. V oranžové kategorii jsou pouze Rumunsko a Azorské ostrovy.

Při návratu ze zemí s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika, tedy červeně a tmavě červeně označených, je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčný člověk musí po přicestování až do obdržení výsledku testu nosit mimo domov respirátor. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost, vyplnit před cestou příjezdový formulář, s výjimkou individuální dopravy.

Mezi červená území patří kromě Kanárských ostrovů například Bulharsko nebo Španělsko. V nejrizikovější tmavě červené kategorii jsou třeba Portugalsko, Francie, Rakousko či Slovensko.

Podmínky při návratu se - kromě cest z některých jihoafrických států - netýkají lidí, kteří mají dva týdny po ukončení očkování, nebo v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Zůstává ale povinnost, vyplnit příjezdový formulář. Do Česka nyní nemohou vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích - Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku a Zambii.