reklama

Do modelu se promítá počet neodhalených případů v populaci. Současné předpoklady počítají asi s deseti procenty, přesnější údaje ukáže studie reprezentativního vzorku populace, jejíž výsledek bude známý podle Duška asi za dva týdny. "Vedou se spekulace, jestli jsou bezpříznakoví stejně infekční jako ti, u kterých se příznaky projeví. Možná by to tak být nemuselo a nemoc šíří méně," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Data do studie by se podle Duška měla začít sbírat v polovině příštího týdne, předtím chce studii představit veřejnosti na tiskové konferenci. "Bude na dobrovolnické bázi, lidé se podle věkových skupin budou moci k testování hlásit," řekl Dušek. Základním cílem je podle něj zjistit podíl lidí v populaci, kteří už se s nemocí setkali.

Podle Prymuly se budou používat takzvané rychlotesty, které ukazují akutní protilátky i protilátky vybudované po vyléčení. "Pokud budou ty akutní pozitivní, bude se dělat ještě PCR test z výtěru," doplnil. Další podrobnosti bude zjišťovat dotazník, u dlouhodobých protilátek se výzkumníci budou psát například na to, jestli se u nemocného objevily nějaké příznaky.

Druhou zásadní proměnnou jednotkou je reprodukční číslo, které uvádí průměrný počet lidí, které jeden nemocný nakazí. "Aktuálně směřujeme k reprodukčnímu číslu, které je rovno jedné," uvedl Dušek. Podle něj by to mohlo být i méně než jedna, což by předznamenávalo už ústup epidemie, ale data z Velikonoc nebyla kvůli nižšímu počtu testů zohledněna.

Podle Prymuly zatím není jasné, jak silná vzniká po prodělání nemoci imunita. Zřejmě mladší a zdravější lidé s lehčím průběhem nemoci získávají jen slabou protilátkovou imunitu, uvedl.

ÚZIS odhady vývoje epidemie postupně zpřesňuje. Týden před koncem března předvídal, že v polovině dubna bude v ČR asi 8000 případů. Odhad z 1. dubna hovořil o 5600, což se potvrdilo. Před týdnem byl optimistický scénář 6300 případů. K dnešnímu ránu bylo laboratorně potvrzeno 6141 nových případů.

Na konci dubna mělo být podle prvních březnových odhadů celkově nakažených asi 14.200, před týdnem statistici prezentovali odhad asi 10.600. Minulý týden statistici uvedli, že nemocnice mají kapacitu pro zvládnutí i 45.000 nakažených, z nichž asi 13 procent bude potřebovat intenzivní péči.

Vojtěch: ČR má pandemii pod kontrolou

Česko má i nadále pandemii koronaviru pod kontrolou, podařilo se zabránit nekontrolovanému šíření nemoci covid-19 a klíčové je, že zdravotnický systém zvládá péči o nakažené pacienty včetně těžkých případů. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Díky tomu může stát postupně uvolňovat plošná opatření, která od poloviny března paralyzují každodenní aktivity i ekonomiku, a zdravotnictví může začít obnovit běžnou péči o další pacienty. Efektivnější boj s nemocí má pomoci takzvaná chytrá karanténa, která má v celé zemi naplno fungovat od 1. května, uvedl Prymula.

Důležité podle Vojtěcha bude, jak se bude epidemii vyvíjet v následujících dvou týdnech. "Nenechme se ale ukolébat," uvedl Vojtěch s tím, že o uplynulých Velikonocích se testovalo výrazně méně než v jiné dny. Lidé o svátcích méně chodili na odběry, laboratoře ale aspoň podle něj měly čas otestovat i starší vzorky. Za pozitivní považuje, že v úterý, první pracovní den po Velikonocích, počet testovaných stoupl na víc než 5800, zatímco v neděli i pondělí jich bylo jen kolem 3200.

Ministerstvo zdravotnictví chce podle Vojtěcha zhruba do dvou měsíců ukončit centrální nákup ochranných pomůcek. Klasických roušek má nadbytek a postupně je bude distribuovat, zásoby respirátorů vystačí právě asi na dva měsíce. Poskytovatelé zdravotní péče by si pak měli nákupy těchto pomůcek zajišťovat sami. "Určitě ještě uděláme nějaké objednávky, ale strategie ministerstva zdravotnictví je postupně utlumovat centrální nákup," podotkl ministr.

Prymula upozornil na to, že na onemocnění covid-19 zatím neexistuje efektivní léčba ani vakcína. Zastavit nekontrolované šíření a mít epidemii pod kontrolou se podle něj dá i nadále dodržováním protiepidemiologických opatření - tedy dodržovat od ostatních lidí dostatečný odstup, nosit roušky a dbát na zvýšenou hygienu.

Chytrá karanténa má za pomoci moderních technologií, například údajů z mobilních telefonů, umožnit urychlené zjišťování potenciálně nakažených koronavirem. Po nynějším testovacím provozu v několika krajích se má v celé zemi naostro rozjet podle Prymuly od května. Systém podle odborníků nahradí postupně rušená plošná restriktivní opatření.

"Máme pandemii pod kontrolou, zabránili jsme nekontrolovanému šíření, to platí stále. Situace je v tomto směru pozitivní," prohlásil Vojtěch. Za klíčové kritérium pro zvládání pandemie považuje, že nemocnice zvládají péči o pacienty s onemocněním covid-19 a počet hospitalizovaných se výrazně nemění. Nemocnice tak mohou obnovit péči o další nemocné, vykonávat odkládané operace i běžnou ambulantní péči. Část kapacity ale musí zůstat dál vyčleněna pro lidi s onemocněním covid-19.

V Česku se zatím nakazilo 6151 lidí, 163 pacientů zemřelo, uzdravilo se 676 nakažených. V nemocnicích bylo v úterý 427 lidí s covid-19, z toho 84 vyžadovalo intenzivní péči.