Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo víza v Česku přes 377.000 uprchlíků

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Česko vydalo ve čtvrtek uprchlíkům z Ukrajiny 581 víz dočasné ochrany, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo víza v Česku přes 377.000 uprchlíků. Údaje dnes ministerstvo vnitra zveřejnilo na twitteru. Někteří uprchlíci ze země odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí na Ukrajinu, podle odhadu úřadů tak nyní pobývá v Česku asi 280.000 až 300.000 uprchlíků.

Nejvíce uprchlíků zůstává v Praze, kde podle ministerstva vnitra ohlásilo pobyt zhruba 88.000 běženců. Od čtvrtka je v hlavním městě uzavřeno Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Vedení města o uzavření rozhodlo kvůli přeplněnosti Prahy a nedostatečným kapacitám, někteří hejtmani rozhodnutí Prahy kritizují.

O systému rozmisťování ukrajinských uprchlíků rovnoměrně do jednotlivých krajů dnes jednají pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s premiérem Petrem Fialou (ODS). Hřib po vládě dlouhodobě požaduje vytvoření systému rozmisťování ukrajinských uprchlíků do méně vytížených krajů. Dnes opět přednese možnost motivovat uprchlíky k přesunu snížením dávek pomoci v přetížených krajích. V uplynulých týdnech na jednání se státem a ministerstvem vnitra byl tento návrh odmítnut, uvedl už dříve.

Na cizinecké policii se od počátku rusko-ukrajinského konfliktu nahlásilo 302.616 lidí, ve čtvrtek jich bylo 1811. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky podle statistik zhruba třetina.

Sněmovna v úterý schválila novelu zákona zvaného lex Ukrajina, podle které budou ministerstva a další úřady i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Snazší a rychlejší by mělo být budování dočasných staveb pro ubytování a vzdělávání uprchlíků. Zákon schválil ve středu Senát, ještě ho musí podepsat prezident.

Běženci budou také moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Půjde o 4250 korun měsíčně pro dospělé a o 3050 korun za měsíc pro děti.

Témata:  uprchlíci

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zbyněk Stanjura /ODS/

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.