reklama

Okamura využil přednostního řečnického práva ke kritice vlády Petra Fialy (ODS), koaličních stran i k představení předloh, které SPD prosazuje. Předseda poslanců vládní TOP 09 Jan Jakob míní, že Okamurovo vystoupení bylo na hraně zneužívání přednostního práva.

"Prioritou vlády je korespondenční volba, nikoli zvyšování důchodů či příjmů rodin s dětmi," prohlásil Okamura. Blokování senátní novely volebního zákona ohlásilo jeho hnutí už dřív, postoj zdůvodnilo mimo jiné obavami z manipulací s volebními lístky.

Okamura navrhoval, aby poslanci jednali například o kumulaci funkcí vicepremiéra Ivana Bartoše, o financování vládního hnutí STAN nebo o stavu příprav nového návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Fialův kabinet vzhledem k počtu jeho členů označil předseda SPD za "roztahovačný" a pozastavil se i nad jmenováním bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. "Pouštíte kunu do kurníku," řekl Okamura.

Jakob pak konstatoval, že stále musí žasnout. Jak uvedl, není si jist, že Okamurovo vystoupení bylo zcela v souladu s jednacím řádem, byť jeho přednostní právo respektuje. "Ale myslím si, že tohle už je na hraně zneužívání,", dodal.

Korespondenční volbu pro Čechy v cizině navrhl Senát na základě požadavku krajanských sdružení a s podporou ministerstva zahraničí. Argumentoval také tím, že Česko je jednou z posledních pěti zemí Evropské unie, které možnost hlasování poštou uzákoněno nemají.

Korespondenční volbu by mohlo využít až 600.000 Čechů žijících v cizině, pro které je podle jejích zastánců časově i finančně náročné hlasovat na některém z velvyslanectví. Loni tam přišlo volit poslance 13.236 z 18.808 zapsaných voličů. Strany současné vládní koalice volilo z ciziny 85 procent voličů, zatímco ANO získalo necelých pět procent hlasů a SPD 2,2 procenta hlasů.