Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny projedná Sněmovna na příští řádné schůzi

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Navrhované omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny po ruské vojenské invazi projednají poslanci na příští řádné schůzi. Mohli by se zabývat rovněž předlohou, která opět umožní části dlužníků splatit vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále.

V návrhu programu schůze, jak jej projednal organizační výbor, je například i volba pěti členů Rady České televize. Schůze začne 31. května odpoledne a je plánována na dva týdny. S týdenní přestávkou pro jednání výborů by měla skončit v pátek 17. června.

Úpravy zákona zvaného "lex Ukrajina" by měli poslanci schvalovat hned v první den schůze, a to zrychleně ve vyhlášeném stavu legislativní nouze. Předloha mimo jiné předpokládá, že běženci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky, už nebudou pobírat pětitisícovou humanitární dávku. Od druhého měsíce bude tako podpora navíc svázána s trvalým pobýváním v Česko, což má zabránit takzvané dávkové turistice. Zdravotní pojištění bude stát hradit uprchlíkům vyjma dětí a seniorů nejvýše tři měsíce ve snaze motivovat je k zaměstnání.

Předloha také zpřísňuje některá pravidla dočasné ochrany, výslovně z ní vyjme obyvatele Evropské unie. Úřady budou moci posuzovat žádost o ochranu až dva měsíce, naopak běženci budou muset hlásit změnu pobytu do tří pracovních dnů. Návrh počítá také s tím, že Česko i po skončení nouzového stavu nebude vydávat víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům.

Možnost úlevy pro část dlužníků zvaná milostivé léto se bude týkat vymáhaných dluhů u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu nebo České televize. Exekuce se zastaví, pokud dlužník uhradí zbývající jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce 1815 korun včetně daně z přidané hodnoty. První milostivé léto se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Takto exekutoři podle podkladů k novele zastavili zatím 42.000 exekucí.

Zákon o zastavování exekucí je sice v návrhu programu schůze zařazen za tři desítky dalších předloh, poslanci ale mohou rozhodnout o jeho přednostním projednání. Vláda navrhuje zrychlené schválení už v úvodním kole.

Návrh programu opět obsahuje i sporné předlohy, jako je zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb a zavedení možnosti korespondenčního hlasování ve sněmovních volbách a při volbě prezidenta pro Čechy v zahraničí. Už v uplynulých týdnech se tyto návrhy staly terčem opozičních obstrukcí a dolní komora je nezačala ani projednávat. Není proto jisté, zda na nadcházející řádné schůzi bude koalice o jejich přednostní projednání usilovat.

Ve druhém čtení, které je určeno pro podávání pozměňovacích návrhů, by měli poslanci projednat například regulaci platforem pro sdílení videonahrávek typu YouTube a zákaz některých jednorázových plastových výrobků. Ve druhém týdnu by tyto předlohy, které vycházejí z předpisů Evropské unie, mohlo čekat také schvalování. Kvůli pozdnímu začlenění evropské směrnice o pravidlech pro videonahrávkové platformy už Česko čelí spolu s další čtveřicí členských států žalobě, kterou podala Evropská komise.

Návrh programu schůze čítá celkem 141 bodů. Poslanci se stejně jako v minulosti vypořádají zřejmě jen s částí z nich.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky uprchlíci

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 9:59

V Bruselu dnes odstartuje summit EU, bude se jednat o Ukrajině i Íránu

Dnes večer v Bruselu začíná mimořádný summit EU, kde se šéfové států a vlád zaměří na situaci na Ukrajině, Blízkém východě, vztahy s Tureckem a konkurenceschopnost Evropské unie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy