reklama

"Výběrové řízení na pozici ředitele sekce pátrání zatím není vyhlášeno," uvedla Kaňková. Šlachta, který tři roky působil u celníků také na pozici náměstka generálního ředitele pro oblast pátrání, skončí ve funkci k 30. listopadu. Serveru řekl, že se mu neodchází jednoduše a neví, co bude od prosince dělat. Vyloučil pouze působení v politice. Doplnil, že začal s novinářem a spisovatelem Josefem Klímou psát knihu.

Pazourek u celníků pracuje od roku 1996, nyní vede jeden z odborů pátrací sekce.

Celní správa prověřuje trestné činy od roku 1997. Její kompetence v trestním řízení se od té doby rozšířily. Centralizovaná sekce pátrání funguje poslední tři roky a usiluje o to, aby mohla vybrané trestné činy nejen prověřovat, ale i vyšetřovat po sdělení obvinění pachatelům, což nyní dělá policie.

Šéf celníků Milan Poulíček v létě upozorňoval na to, že Šlachtově sekci pátrání chybí 70 až 80 pracovníků. Celníci mají také problém s výrazným nárůstem odchodů příslušníků, kteří si odsloužili minimálně šest let, a mají tedy nárok na odchodné. Zatímco loni jich odešlo 173, letos jich bude podle předpokladů celní správy 410. Celkově má letos celní správa pro své příslušníky 4665 tabulkových míst, ve skutečnosti však u ní slouží 4260 lidí.

"Jako důvod zvýšených odchodů vidíme generační obměnu příslušníků celní správy ve spojení s možnou nejistotou příslušníků způsobenou legislativními návrhy s dopady na výsluhové nároky," uvedla na dotaz ČTK Hana Prudičová z tiskového oddělení celníků. Dodala, že odchody pravděpodobně ovlivňuje i aktuální situace na trhu práce, kde panuje zvýšená poptávka po zaměstnancích. Počet odchodů v příštím roce zatím celní správa nedokáže odhadnout.

Šlachta od policie odešel v červnu 2016 kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. K celníkům nastoupil v srpnu téhož roku.