Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Petříček na zasedání rady OSN kritizoval Rusko a armádu v Barmě

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Facebook

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) vyjádřil obavy z postupu Ruska vůči opozici a odsoudil převrat v Barmě, kde tento měsíc převzala moc armáda. Šéf české diplomacie také vyzval ke znovuobnovení dialogu ve Venezuele a dodržování lidských práv v Bělorusku; obě země loni pořádaly volby, které mezinárodní společenství vyhodnotilo jako nedemokratické.

Některé světové vlády podle Petříčka zneužily pandemie covidu-19 k dalšímu omezení občanských a politických práv. "Místo soustředění se na spolupráci s občanskou společností pozorujeme nárůst zatýkání nezávislých novinářů, bojovníků za lidská práva a prodemokratických aktivistů," uvedl ministr.

"Extrémně nás znepokojují pokusy ruských úřadů o omezení prostoru pro opozici, občanskou společnost a nezávislé hlasy v zemi. Zadržení politických oponentů je proti ruským mezinárodním závazkům," uvedl Petříček.

Rusko se potýká s protesty od 17. ledna, kdy tamní úřady zadržely opozičního politika Alexeje Navalného. Tomu tento víkend moskevský soud zamítl odvolání proti nepodmíněnému trestu vězení za zpronevěru. Odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina byl zatčen bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Tu Navalnyj připisuje Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá. Při protestech ruská policie podle agentury AP pozatýkala na 11.000 lidí.

Petříček také odsoudil převrat v Barmě, který na začátku února provedla tamní armáda. Vojáci zabránili zasednout parlamentu zvolenému v listopadu, hlasování podle nich doprovázela hrubá pochybení, což ale odmítla centrální volební komise. "Výsledky parlamentních voleb z listopadu 2020 musí být respektovány," domnívá se šéf české diplomacie.

Petříček naopak odsoudil loňské volby ve Venezuele a Bělorusku. "Parlamentní volby z 6. prosince 2020 ve Venezuele byly nelegitimní," uvedl s tím, že cestu z krize mohou v latinskoamerické zemi zaručit pouze transparentní volby a propuštění všech politických vězňů.

Bělorusko si volilo nového prezidenta v srpnu 2020. Výsledky, podle kterých zvítězila stávající hlava státu Alexandr Lukašenko, však neuznala opozice ani například Evropská unie. Země se od té doby potýkala s masovými protesty, policie zadržela až 33.000 lidí.

Petříček v souvislosti s Běloruskem zmínil zprávu zpravodaje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Wolfganga Benedeka, která poukázala na masivní a systematické porušování lidských práv, včetně dobře zdokumentovaných případů mučení a špatného zacházení při zásazích bezpečnostních sil proti odpůrcům běloruského režimu.

Témata:  Tomáš Petříček UNHCR Rusko Barma

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy