reklama

Falešní vojáci přes sociální sítě podle mluvčí vyhledávají kontakt se ženami, u kterých se snaží vzbudit důvěru a zalíbení. Poté se od nich pod různými legendami snaží vylákat peníze. Poslední nahlášený případ na Blanensku je z minulého týdne.

"Podvodník se na internetu vydával za amerického vojáka, který se v současné době nachází na misi v Sýrii. Voják se snažil získat u jednačtyřicetileté ženy z Blanenska důvěru přes sociální síť," uvedla mluvčí.

Přes internet si spolu psali asi půl roku, od srpna 2019 do 16. ledna 2020. Dotyčný se ženě mimo jiné svěřil, že za své dosavadní služby dostal 20 zlatých cihel, které by potřeboval uschovat. "Za důvěryhodnou osobu určil právě ji, což ženě lichotilo a následně se zásilkou souhlasila," uvedla mluvčí.

Podvodník si pak od ženy vyžádal osobní údaje, včetně kopie občanského průkazu, které mu zaslala. Podezření žena podle mluvčí pojala až ve chvíli, kdy jí přišel e-mail od údajné přepravní společnosti se žádostí o uhrazení 710 eur (téměř 18.000 Kč) za dopravu, což odmítla zaplatit.

"Voják poté změnil chování a začal ženě vyhrožovat s tím, že pokud neodešle peníze, přepošle celou komunikaci o jejich virtuálním vztahu jejímu manželovi. Celou věc hlavně z obavy o zneužití jejího dokladu žena následně nahlásila na Policii ČR," uvedla mluvčí.

Policie i na základě tohoto případu nabádá převážně ženy, které kontaktují různí zahraniční nápadníci se žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají například posílat svému "virtuálnímu příteli" žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů.

Například na začátku loňského prosince policie uvedla, že osmašedesátiletá žena z Brněnska takto naposílala podvodníkovi na internetu, údajně vdovci žijícímu v USA, v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Slíbil jí poslat balík s penězi, s přepravou se ale podle něj vyskytly problémy. Žena přišla o úspory, pozemky a dokonce si kvůli tomu vypůjčila peníze od rodinných příslušníků.