Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politologové chválí vládu za postoj k Ukrajině, slabiny vidí v komunikaci

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda Petra Fialy (ODS) v prvním půlroce fungování podle politologů dobře zareagovala na válečný konflikt na Ukrajině, což se odrazilo ve zlepšení obrazu Česka v zahraničí. Nedostatky vidí v komunikaci opatření souvisejících s epidemií covidu-19 a inflací. Výčet úkolů, se kterými se kabinet setkal při vstupu do Strakovy akademie včetně přípravy na české předsednictví EU, podle vedoucího katedry politologie Metropolitní univerzity Praha Petra Justa ukazuje, že nemohl počítat s jakoukoli dobou hájení.

Navíc od prvního dne spíš než jako orgán prosazující nějaký politický program vláda fungovala a funguje jako krizový management, popsal své mínění ČTK. Vládnutí Fialovi nesporně komplikuje válka na Ukrajině a inflace, uvedla pro ČTK ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Není to ale podle ní jediný faktor.

"V covidových věcech, bohužel, kabinet navázal na ne úplně systematickou komunikaci předchozí vlády," uvedl Just. Naproti tomu v otázce postoje k Ukrajině Fialova vláda dokázala velmi jasně a zřetelně projevovat a komunikovat své názory, a to dovnitř i navenek. Od začátku bezvýhradně odsoudila ruskou agresi a začala poskytovat podporu Ukrajině, jak na válkou zmítaném území, tak přicházejícím uprchlíkům. "Toto angažmá hodnotím pozitivně, stejně jako skutečnost, že se kroky vlády pozitivně odrazily i na obrazu České republiky v zahraničí, ať už v rámci bilaterálních vztahů nebo v rámci EU a NATO," uvedl Just.

Za odpovídající má první reakci kabinetu na válku na Ukrajině Dvořáková. "Podpora uprchlíků v první chvíli byla zřejmě v pořádku, postupně ale je znát silná improvizace, respektive politizace, což bude narůstat před obecními volbami," myslí si. Zmínila také cestu premiéra Fialy do Kyjeva, která zřejmě otevřela "okno" do prostoru konfliktu pro další evropské politiky. Upozornila, že zároveň ale jeho spolucestující - premiéři Polska a Slovinska - byli vnímáni hodně protievropsky. Společnost ani média to ale příliš nevnímaly, podotkla. Nastupující předsednictví podle ní zatím není kontroverzní z hlediska vnímání EU. "Proti tomu je zjevné sbližování s Polskem, což je trochu problém z hlediska fungování právního státu," míní.

Pozitivně Dvořáková hodnotí, že se zatím daří držet soudržnost koalice, alespoň navenek. Stejně tak se zmenšil prostor pro konflikty s prezidentem. Pro společnost je to trochu úleva, částečně to rehabilituje politiku, míní. Dá se podle ní očekávat, že s blížícími se obecními volbami se to může zhoršit během léta. Další problém vidí v aktuální aféře kolem pražského dopravního podniku, která dopadá na koaliční hnutí STAN. V negativním světle se podle Dvořákové vláda ukazuje v případě přípravy na prezidentské volby. Není schopna představit kandidáta. Šanci na úspěch proti expremiérovi Andreji Babišovi (ANO), pokud bude kandidovat, by měla podle ní podpora občanského kandidáta. "Zdá se, že bude snaha prosadit nějakého politika ODS," uvedla.

Problematická je podle ní novela služebního zákona, protože návrhy změn představují v řadě případů zhoršení situace a posílení politizace státní správy a politických "trafik". Vláda má také podle politoložky problém zajišťovat příjmovou stránku rozpočtu, plošná pomoc pro rodiny s dětmi do výše ročního příjmu milionu korun pak podle ní roztáčí populistické požadavky. Podle Justa se vláda v tomto případě stala obětí nešťastné komunikace. Při oznámení plánovaného příspěvku nebylo jasné, koho se má týkat, připomenul.

V negativní kolonce hodnocení práce kabinetu vidí Dvořáková i nouzový stav vyhlášený kvůli migrační vlně z Ukrajiny. "Nemá sice dopad na každodenní život občana, jeho nutnost v souvislosti s ukrajinskou válkou spíše ukazuje na to, že chybí kvalitní legislativní úprava, aby se v takových situacích nemusely problémy řešit přes nouzový stav," uvedla s odkazem na možnost obcházení výběrových řízení. Další otázkou je podle ní posilování vlivu zbrojní lobby, k čemuž ale neexistuje dostatek faktů.

Témata:  vláda ČR

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy