reklama

Očkování začalo 6. ledna v domově v Kobylisích, týká se veřejně zřizovaných i soukromých zařízení. "Jsem moc ráda, že se nám podařilo v rekordním čase alespoň částečně ochránit ty nejzranitelnější - tedy seniory v pobytových zařízeních - ale také všechny, kdo o tyto lidi pečují," uvedla radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Očkování bude podle Hofmana pokračovat v dalších druzích sociálních zařízení, jako jsou domovy pro osoby se zdravotním postižením a pobytové odlehčovací služby. Kromě toho se patrně budou dodatečně očkovat ti klienti domů pro seniory a členové personálu, kteří nemoc prodělávají či nedávno prodělali a museli počkat, nebo ti, kteří původně vakcinaci odmítli a rozmyslí si to.

Očkování zajišťoval zdravotnický personál domovů, kterému v případě potřeby asistoval mobilní tým. Ten zřídil magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem. Podle dřívějšího vyjádření Johnové je v metropoli registrováno 56 pobytových zařízení pro seniory. Johnová dnes kritizovala vládu za to, že město může řešit jenom právě očkování v sociálních zařízeních a po jeho skončení nemůže dále nic dělat, i když by chtělo asistovat s vakcinací seniorů nad 80 let.

Těch je v metropoli podle radní asi 60.000. Ministerstvo zdravotnictví v pátek spustilo systém, ve kterém se lidé na 80 let mohou k očkování registrovat. Podle údajů k pondělnímu večeru se do systému zaregistrovalo v celé zemi asi 170.000 lidí. Z toho 55.500 získalo termín, které jsou přiřazovány na základě dodávek vakcíny a jejich distribuce do jednotlivých očkovacích center a míst.