reklama

Ročně je samostatnou vakcínou proti tetanu očkováno asi 550.000 lidí, jedná se o pravidelná očkování dospělých nebo preventivní podání po úrazech, při poranění nebo lidem s nehojícími se ranami, kterým hrozí nákaza tetanem. Dalších asi půl milionu dávek dostanou každý rok děti.

"Tři dávky dostanou už děti během prvních 13 měsíců života v rámci kombinovaného očkování proti vícero nemocem, v takzvané hexavakcíně, další následují během dětství a dospívání, dospělí se přeočkovávají každých deset až 15 let," uvedl výkonný ředitel svazu Martin Balada. Lékaři upozorňují, že na přeočkování dospělí často zapomínají.

Bakterie Clostridium tetani, která nemoc způsobuje, se běžně vyskytuje ve střevech lidí nebo hospodářských zvířat a její spory se s exkrementy dostávají do půdy, v níž přežívají i několik let. V Česku byl podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jeden případ tetanu naposledy zaznamenán v roce 2019 a předtím po jednom také v letech 2015 a 2016.

Nakazit se lidé mohou při hlubších poraněních, která byla znečištěná právě kontaminovanou půdou. Přenos je pravděpodobnější u velkých, hlubokých ran nebo popálenin nebo u pacientů s otevřenými ranami. V ranách se spory bakterie mění zpět na aktivní bakterie, které produkují neurotoxin, jed, který působí na nervový systém.

Příznakem nemoci jsou svalové křeče a ztráta koordinace pohybů. "Nejprve přicházejí potíže při otevírání úst, postupně roste napětí dalších svalů a dochází k rozvoji celkových křečí. Život ohrožující je pak ochabnutí dýchacích svalů, které může vést až k udušení," uvedl v tiskové zprávě svaz. V Československu se proti tetanu očkuje od roku 1952, předtím ročně umíralo přibližně 25 lidí na milion obyvatel.