Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přísná opatření proti covidu budou platit do 22. ledna

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna. Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) novinářům řekl, že pokud by se situace příští týden změnila, sešel by se kabinet k novému posouzení změny. Během příštího týdne by se podle Blatného měla v počtu nově nakažených promítnout zpřísněná opatření přijatá koncem prosince.

Současně ministr nevyloučil další zpřísnění opatření. Vládu chce v pondělí informovat o omezeních v sousedních zemích. Záležet bude na vývoji epidemie, uvedl na dotaz, zda neuvažuje například o omezení návštěv v domácnostech.

K 22. lednu by měl podle rozhodnutí Sněmovny v Česku vypršet nouzový stav, vláda podle Blatného dnes rozhodla i s ohledem na to. Za velmi pravděpodobné ministr považuje, že vláda bude muset znovu žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, protože po 22. lednu podle něj budou v zemi dál třeba silná opatření.

Současná pravidla, mezi něž patří i zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech, uzavření služeb a řady obchodů či omezení výuky ve školách, v zemi platí od 27. prosince. Vláda opatření přijala před vánočními svátky, platit měla do 10. ledna. Počty nově nakažených ale v posledních dnech dosahují rekordních maxim od březnového vypuknutí epidemie.

Vládní opatření nově umožní návštěvy v nemocnicích. V zařízeních dlouhodobé a následné péče bude nutný negativní test na covid-19 a respirátor, řekl Blatný (za ANO). V případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátory, dodal ministr.

Vládní krizové opatření aktuálně návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních zakazuje. Výjimku mají návštěvy u nezletilých, pacientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicích a v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění. Při splnění podmínek je možná i přítomnost další osoby u porodu.

V zařízeních sociálních služeb a domovech pro seniory platí aktuálně pro návštěvy podobné výjimky. Možné jsou ale také v případě, kdy návštěva absolvuje s negativním výsledkem test na covid-19, nebo nemoc prodělala v posledních třech měsících. Návštěva musí mít alespoň respirátor FFP2. "V rámci sociálních služeb došlo k prodloužení (opatření)," uvedl Blatný.

Ministr dodal, že změny se týkají zdravotnických zařízení, kde dlouhodobě návštěvy možné nebyly. "V zařízeních dlouhodobé péče je režim v podstatě stejný jako v domovech seniorů. Zjednodušeně - test a respirátor," uvedl Blatný. Je podle něj podstatné, aby návštěvy nebyly pro hospitalizované rizikem. V případě lůžek akutní péče bude nutné naplnit hygienické a protiepidemické požadavky, opět se jedná zejména o nasazení respirátoru.

Opatření o zákazu návštěv dosud platilo podobně jako další vládní restrikce do 10. ledna. Kabinet dnes prodloužil platnost svých usnesení do 22. ledna, kdy má podle stávajícího rozhodnutí skončit i nouzový stav. Kromě úprav v režimu návštěv zůstala opatření většinou ve stávající podobě.

Plošné antigenní testování bude pokračovat i po 15. lednu

Do dnešního rána bylo antigenních testů v ČR provedeno přes 950.000. "I nadále po 15. lednu budou prováděny antigenní testy, které budou pro občany k dispozici bezplatně, budou hrazeny ze zdravotního pojištění a bude možnost je provádět opakovaně jako dosud," řekl Blatný.

Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent, odhalily přes 26.700 nakažených. Z nich přes 10.300 bylo bez příznaků. Od listopadu do dnešního rána bylo těchto testů provedeno 950.051. Za stejnou dobu od začátku listopadu bylo PCR testů vyhodnocovaných v laboratoři přes 1,6 milionu. Od začátku epidemie loni v březnu to bylo více než 3,9 milionu.

V listopadu tvořily antigenní testy zhruba čtvrtinu všech testů, v prosinci přes 40 procent. Zároveň s tím ale klesá podíl testů nařízených praktickými lékaři a hygieniky. V říjnu lékaři poslali na vyšetření 56 procent testovaných a hygienici 19 procent, v prosinci to bylo 39 a 13 procent. Preventivní a dobrovolné testy, většinou antigenní, tvořily poslední měsíc roku 43 procent.

Lidé s podezřením na nákazu novým typem koronaviru se od začátku epidemie vyšetřovali většinou metodou PCR, která počítá se zpracováním vzorku z nosohltanu v laboratoři. Metoda je podle odborníků velice přesná a citlivá, může ale odhalit virus i ve chvíli, kdy už nakažený není infekční. Postupně se tak upustilo od ukončování izolace nakaženého testem, povinnost skončila od září. Izolace nakažených se také zkrátila ze 14 na deset dní u lidí, kteří neměli poslední tři dny příznaky.

Na PCR test posílá nakažené s příznaky většinou praktický lékař, krajská hygiena ho může nařídit lidem, kteří byli s někým nakaženým v kontaktu. Je možné si rovněž test zaplatit bez žádanky od lékaře či z hygieny.

Od listopadu se začalo testovat také antigenními testy, které jsou sice méně přesné, ale levnější. PCR test pro samoplátce stál ještě na jaře i několik tisíc korun, v květnu pak tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stanovil maximální cenu na 1756 korun včetně úhrady odběru. Od letošního roku stanovily pojišťovny cenu na 1109 korun pro laboratoř a 167 korun za odběr z nosohltanu.

Se vzorkem z nosohltanu pracuje i antigenní testování. Metoda ale nevyžaduje zpracování v laboratoři. Výsledky ale nemusí být podle odborníků vždy tak přesné jako u PCR testu, pozitivní výsledky u lidí bez příznaků se tak ještě laboratorně potvrzují. Za antigenní test pojišťovny platí zhruba 350 korun.

V polovině listopadu začala testovat antigenními testy lůžková zařízení sociálních služeb, zejména domovy pro seniory. Test museli pravidelně podstupovat klienti i zaměstnanci, v současné době se už testují jen zaměstnanci. Od začátku prosince se mohli nechat antigenním testem dobrovolně otestovat pedagogičtí pracovníci, od 16. prosince pak i veřejnost. Opakovat test je možné jednou za pět dní. Testují se také například sportovci z nejvyšších soutěží.

Témata:  COVID-19 koronavirus Jan Blatný Ministerstvo zdravotnictví Česká republika

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy