reklama

Muž byl do nemocnice přijat 18. března, umístěný byl na standardním lůžku na infekční klinice. Trpěl řadou zdravotních problémů, jako chronické srdeční selhání, chronická ischemická choroba srdeční a měl kardiostimulátor.

"Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami," uvedl v tiskové zprávě ministerstva zdravotnctví ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice na Bulovce. Nemocnice na twitteru uvedla, že "pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem".

"Ten organismus byl vyčerpán, bylo mu 95 let. Řekl bych, že spíš zemřel s koronavirem, než na koronavirus," řekl v České televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Pro pacienta tak nemocnice podle něj nemohla žádat o experimentální lék remdesivir, který z USA míří pro jiného z českých pacientů.

"Je to nesmírně smutná zpráva. Bohužel podle toho, jak sledujeme vývoj onemocnění, jsme museli s tímto momentem počítat," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Nakažený muž podle něj žil v Praze v domově pro seniory. "Předtím byl hospitalizován v léčebně dlouhodobě nemocných," řekl ministr v České televizi. Místo nákazy se podle něj prověřuje. Domov pro seniory přijal opatření a pacienty oddělil, žádní další nakažení tam ale nejsou, uvedl.

K prvnímu úmrtí se vyjádřil na facebooku také prezident Miloš Zeman. Poděkoval lékařům a zdravotníkům v první linii za boj o záchranu životů. "Chci vás všechny moc poprosit, abyste pečlivě dodržovali přijatá opatření, nepropadali strachu, protože oslabuje," uvedl. Soustrast blízkým vyjádřil na twitteru také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Doufám, že tato smutná zpráva otevře oči těm, kdo tuto nemoc zlehčují," uvedl. Lítost nad úmrtím projevili i další politici.

Celkem je v Česku přes 1100 prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru, první se objevily 1. března. V nemocnicích leží přes 70 nemocných, většina je v domácích karanténách. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, 11 potřebuje plicní ventilaci a jeden přístroj na mimotělní okysličování krve.

Šest lidí se z nákazy vyléčilo, první za vyléčené označili 16. března lékaři z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.