Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ptačí chřipka je u dalších hus Rybářství N. Hrady, šlechtitelský chov asi skončí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Veterináři potvrdili ptačí chřipku u dalších čtyř hejn firmy Rybářství Nové Hrady. Příští týden budou muset utratit asi 1900 ptáků. V listopadu tam utratili veterináři kolem 2600 ptáků. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku s padesátiletou tradicí, zbude z něj jediné hejno s asi 200 ptáky. Firma připustila, že chov, jenž čítal 5000 ptáků, možná skončí.

ČTK to dnes řekli veterináři a chovatelé. Veterináři utratí ptáky 21. a 22. prosince. Jde o čtyři haly, zapojí se desítky lidí včetně hasičů.

"Je mi to líto, protože je to padesát let šlechtění. Dělali jsme všechno pro to, abychom ten šlechtitelský chov u nás udrželi, aby česká husa byla zachovaná, abychom nebyli závislí jenom na dovozu. Ale bohužel, možná budeme muset přistoupit k likvidaci celého chovu," řekl ČTK ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

Ptačí chřipku H5N1 potvrdili veterináři u čtyř hejn hus domácích chovaných na třech rybnících: Kachním, Jakulském a rybníku Velebil u Nových Hradů. V hejnech je asi 1900 hus. "Nákaza se potvrdila při povinném vyšetřování drůbeže držené v izolaci v ochranných pásmech okolo již dříve vyhlášených ohnisek ptačí chřipky v katastrálních územích Byňov a Údolí u Nových Hradů," řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Veterináři prodlouží mimořádná opatření.

V chovu, jejž provozuje Rybářství Nové Hrady, se ptačí chřipka prokázala letos poprvé 19. listopadu. Veterináři tam postupně utratili přes 2600 ptáků, hus a kachen. Nákazu tam zřejmě zavlekli volně žijící ptáci.

"Když to teď zlikvidují, tak žádná genetická rezerva české husy nebude. Nejdřív nám zabili první várku, to byli nakažení mladí chovní ptáci, teď zabijí rodiče a prarodiče. Zůstane nám zatím jedno hejno, kde je kolem 200 husí. To se nedá komentovat. Přitom husy nepadají, jsou krásné, zavřené, ale jsou holt pozitivní. Padesát let šlechtění žádnými penězi nevyčíslíte," řekl Zvonař.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala by bylo v případě Rybářství Nové Hrady obzvlášť náročné obnovit šlechtitelský chov. Obnovit šlechtitelský chov je obecně těžké, řekl ČTK. S čistými genetickými liniemi se podle něj neobchoduje a ze zahraničí je doplnit nelze. "Navíc na šlechtění jsou třeba minimálně tři linie a tomuto podniku po utracení zasažených hejn zbyde pouhá jedna linie, která se nyní prověřuje na přítomnost viru," doplnil Doležal.

Šlechtitelský chov představuje v hierarchii chovů drůbeže nejvýznamnější stupeň. "Z těchto chovů se líhnou ptáci určení do takzvaných prarodičovských a rodičovských chovů, ze kterých teprve vychází užitková drůbež na výkrm. Typ ptačí chřipky H5N1, který byl prokázán u hus ve šlechtitelském chovu Rybářství Nové Hrady, je vysoce patogenní a přes všechny snahy se bohužel nepodařilo zabránit přenosu zmíněného virového onemocnění do tohoto chovu. Agrární komora ČR proto upozorňuje chovatele, že by měly být striktně dodržovány zásady biologické bezpečnosti," doplnil Doležal.

Škody zatím firma nesčítala. Není jisté, zda bude chov pokračovat. "Jestli se to vůbec vyplatí, protože ekonomické náklady, které tam potom budou, jsou tak velké, že si myslím, že možná nebudeme schopni jako podnik to všechno utáhnout. Pokud bychom zachovali zaměstnance, to máte jenom tři miliony na mzdách, energie jenom na farmě půjde skoro o milion nahoru, a to nemluvím o krmení, které jde (cenově) nahoru, a dalších nákladech na provoz, na naftu. Zatím počkáme, jak dopadne to poslední hejno. Už teď je to na hraně, když nám půlku hejna vytloukli, a teď už nebude ani polovina, jenom nějaké torzo, které by zůstalo, tak nevím, jestli budeme pokračovat," komentoval Zvonař.

Ptáky utratí veterináři v úterý a ve středu. Dohodli se s hasiči, se situací seznámili hejtmana. Likvidace potrvá dva dny, protože ptáci jsou na třech místech a ve čtyřech halách. "Musí se dělat asanace celého prostředí, je to riziko, jak s covidem. Ten virus je přenosný na člověka, takže by mohli lidé onemocnět. Musíme zajistit všechna bezpečnostní pravidla, všichni lidi vstupují do ohniska nákazy," řekl dnes ČTK ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Zasahující musí mít respirátory FFP3, ochranné brýle i obleky. "Jedno hejno tam (nenakažené) zůstává, budeme dělat všechno pro to, aby se zachovalo," dodal Kouba.

Veterináři dnes potvrdili nové ohnisko ptačí chřipky také v malochovu drůbeže na Strakonicku. V chovu ve vesnici Řečice, jež patří pod Blatnou, bylo 60 ptáků. V tříkilometrovém ochranném pásmu je i velkochov firmy Blatenská ryba.

V jižních Čechách se ptačí chřipka potvrdila předtím ještě v polovině listopadu, v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

V Evropě stále roste počet nových ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V ČR letos veterináři utratili zhruba čtvrt milionu ptáků.

Témata:  ptačí chřipka

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy