Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko otevřelo obchody i část škol

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie
Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Po šesti týdnech plošné uzávěry se dnes v Rakousku otevřely obchody, kadeřnictví či kosmetické salony. Ve Vídni a v Dolních Rakousech se vrátili do lavic někteří žáci, školáci v dalších spolkových zemích budou své vrstevníky následovat za týden, informovala agentura APA. Uvolňování je spojené s novými hygienickými pravidly, rakouská vláda kvůli němu ale čelí kritice doma i v zahraničí.

V posledních týdnech mohly být otevřené prakticky jen obchody s potravinami, drogerie a lékárny. Dnes se mohou opět otevřít všechny obchody. Podle agentury APA plánují například prodejci oblečení, obuvi či sportovního vybavení velké slevy, kterými chtějí přilákat zpět zákazníky. Vyžadovat po nich ale budou muset nošení respirátorů typu FFP2 a dodržování dvoumetrových rozestupů. Omezený je v prodejných i počet zákazníků.

Otevřít se dnes mohly také kadeřnictví, kosmetické či masážní salony. Jejich provozovatelé ale musí požadovat od zákazníků negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin. Rakousko kvůli tomu rozšířilo síť stanic, na kterých se mohou lidé nechat zdarma otestovat. Nyní jich je po celé zemi zhruba tisíc. Do konce února by navíc měly být testy na koronavirus k dispozici zdarma ve všech lékárnách.

Za přísných hygienických opatření se dnes mohly otevřít také muzea a galerie. Zavřené naopak zůstávají hotely a restaurace. Kdy se budou moci otevřít, není jasné. Podle členů vlády to nebude dříve než v březnu.

Ve Vídni a Dolních Rakousech se dnes mohli do lavic vrátit děti z prvních stupňů základních škol. Jejich vrstevníci z ostatních spolkových zemí se začnou prezenčně učit od příštího pondělí, kdy jim skončí týdenní prázdniny. Žáci vyšších ročníků se budou ve školách střídat. Část z nich bude ve třídách v pondělí a v úterý, druhá část ve středu a ve čtvrtek. V pátek se budou všichni dál učit dálkově. S návratem dětí do škol je spojená i povinnost pravidelného tetování. Kdo se testovat odmítne, bude se smět dál účastnit jen distanční výuky.

Ne všichni ale s uvolňováním opatření v Rakousku souhlasí. Vládu kancléře Sebastiana Kurze kritizuje například opoziční sociální demokracie (SPÖ). Její předsedkyně Pamela Rendiová-Wagnerová, která je původním povoláním lékařka, uvedla, že rušení restrikcí považuje vzhledem k vysokým denním přírůstkům počtu nakažených za "velké riziko". Kritiku si Rakousko vysloužilo i v cizině. Například generální tajemník bavorské vládní strany CSU Markus Blume v neděli řekl, že "Rakousko a Česko svou nezodpovědnou politikou uvolňování ohrožují naše úspěchy v Německu". Před rychlým uvolňováním v Rakousku už dříve varoval i bavorský premiér Markus Söder.

Situaci po uvolnění chce rakouská vláda posoudit příští pondělí. Nevyloučila přitom, že v případě nepříznivého vývoje opět zavede omezení.

Nejasné zatím zůstává, zda vláda přijme některá zvláštní opatření pro spolkovou zemi Tyrolsko, kde se šíří takzvaná jihoafrická mutace koronaviru. Jednání ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera s tyrolským hejtmanem Güntherem Platterem trvala celou neděli, nakonec ale skončila bez zjevného výsledku. Část odborníků požaduje, aby bylo Tyrolsko na několik týdnů zcela izolováno od zbytku světa.

Od počátku epidemie se v Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, nákaza koronavirem prokázala u více než 420.000 lidí. Na komplikace spojené s covidem-19 zemřelo přes 8000 lidí. V posledních dnech v zemi přibývá mezi 1000 a 1500 případy denně.

Témata:  Rakousko obchody školství

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy