reklama

Podle exhejtmana proces ovlivňovali ministři spravedlnosti i prezident Miloš Zeman. David Rath se nedostaví ani k úternímu soudnímu projednání druhé větve korupční kauzy, podle něj to nemá smysl. Řekl, že soud kromě jiného využívá nezákonné odposlechy.

Výzvu k nástupu do výkonu trestu mu doručili policisté minulý týden, podle Ratha bylo nestandardní, že mu soudce neposlal dokument poštou. Podle soudu je to ale obvyklá praxe. Také pětidenní lhůtu pro nástup do vězení označil bývalý politik za velmi krátkou.

Rath předal i svou lékařskou praxi v Hostivici, zajistí ji dva lékaři na částečný úvazek. Nevyloučil, že ve věznici bude pracovat jako lékař, podle něj je větší nedostatek lékařů mimo Prahu, proto by mohl působit i v jiné než ruzyňské věznici. Kdy hodlá zažádat o podmínečné propuštění, dnes neřekl, podle něj se může v jeho procesu ještě změnit řada věcí.

Někdejší hejtman a ministr zdravotnictví byl zadržen před sedmi lety, v květnu 2012. Pražský vrchní soud ho letos v červnu pravomocně poslal na sedm let do vězení. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě. "Já deset milionů nemám," řekl dnes Rath. Pokud je ale nezaplatí, prodlouží se mu trest vězení o 2,5 roku, rozhodl vrchní soudu.

Soud poslal v Rathově kauze do vězení i bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra. Každý má zaplatit 15 milionů korun. Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Policie ho zadržela v květnu 2012, když si tuto částku odnášel z domu Kottových v krabici od vína.

Advokát Kottových Tomáš Sokol se nemůže k jejich nástupu do vězení vyjadřovat. Klienti ho nezbavili mlčenlivosti, řekl dnes ČTK. Není tedy jasné, zda už si trest odpykávají.