Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S výsledkem voleb není spokojena asi polovina lidí, podobně jako v roce 2017

Volby, ilustrační foto
Volby, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

S letošními výsledky voleb do Poslanecké sněmovny je nespokojených 56 procent lidí. Podobný výsledek byl i u předchozích voleb v roce 2017, kdy bylo nespokojeno 57 procent Čechů. Většina lidí nevěří, že výsledky voleb přináší naději na politickou stabilitu a přispějí k řešení dlouhodobých problémů země. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Ve volbách zvítězila nejtěsnějším rozdílem v historii samostatné ČR opoziční koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Dosud vládní hnutí ANO dostalo 27,1 procenta hlasů. Třetí skončila koalice Pirátů a STAN, jež dostala 15,6 procenta hlasů, do Sněmovny se ale dostali jen čtyři pirátští kandidáti. Hnutí SPD získalo 9,6 procenta hlasů. Do Sněmovny se poprvé v historii ČR nedostaly KSČM a ČSSD. Vládu, která se bude opírat o 108 poslanců, spolu chtějí sestavit obě koalice.

Podle očekávání jsou s výsledky nejvíce spokojeni voliči koalice Spolu, jen mírně nižší je podíl spokojených mezi voliči koalice Pirátů a STAN. "Dodejme, že ti, kteří se považují za voliče Pirátů, se v míře spokojenosti s celkovými výsledky voleb nijak dramaticky neliší od těch, kteří se označují za voliče STAN," uvedl STEM.

Téměř dvoutřetinová většina občanů nečeká, že výsledky voleb přinesou zemi politickou stabilitu. Podobné to ale bylo i u předchozích voleb. V roce 2017 se tak vyjádřilo 69 procent lidí, o čtyři roky dříve 72 procent lidí.

Ti, kteří vyjádřili spokojenost s výsledky, většinou očekávají politickou stabilitu v zemi. Přesto i mezi nimi je více než čtvrtina těch, kteří si budoucím stabilním vývojem nejsou jisti. Mezi občany, jež jsou s výsledky voleb nespokojeni, má 94 procent dotázaných obavy z politické nestability.

Skeptických ohledně řešení dlouhodobých problémů země je 63 procent lidí. Opět platí, že před čtyřmi lety to bylo podobné, vyřešení problémů tehdy nevěřilo 62 procent Čechů. "Voliči stran, které připravují koaliční vládu, jsou v jasné většině přesvědčeni, že výsledky voleb znamenají pozitivní výhledy do budoucna a otevřené možnosti řešit nahromaděné problémy. Opačný postoj je podle očekávání charakteristický pro budoucí opoziční parlamentní strany," dodali statistici.

Průzkumu se uskutečnil od 15. do 25. října a zúčastnilo se ho 1074 lidí.

Témata:  volby 2021 průzkumy

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zbyněk Stanjura /ODS/

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.