reklama

V pátek pokračuje závěrečným jednacím dnem poslední řádná schůze dolní komory před takzvanými parlamentními prázdninami.

Mimořádná schůze pro dnešek skončila, když Zdeněk Ondráček (KSČM) navrhl její přerušení do přítomnosti ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). K hlasovacímu zařízení ale nebyl přihlášen dostatečný počet poslanců k tomu, aby mohla Sněmovna hlasovat. Situace vyvolala při zejména mezi Piráty a lidovci za iniciátory schůze a komunisty, kteří se spolu s poslanci vládního hnutí ANO vyslovovali proti vzniku vyšetřovací komise.

Pirát Mikuláš Ferjenčík poukazoval na to, že v sále bylo v době hlasování potřebných nejméně 67 poslanců, předseda lidoveckého klubu Jan Bartošek jich, jak uvedl, napočítal 70. Část z nich ale nebyla přihlášena k hlasovacímu zařízení navzdory výzvám pirátského místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala, aby postupovali podle jednacího řádu a zaevidovali se. Šéf pirátské frakce Jakub Michálek vypočítal, že z frakcí ANO, ČSSD a KSČM bylo přihlášeno 13 poslanců, reálně jich ale podle něho bylo v sále 23.

Místopředseda dolní komory a předseda KSČM Vojtěch Filip poukazoval na to, že poslanci mají právo nehlasovat. Stranám opozičních koalic Pirátů se STAN a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) zase vyčítal, že už několikrát zablokovali volbu čtveřice členů Rady České televize. Ondráček (KSČM) upozorňoval, že kluby, které svolání schůze podnítily, mají dost poslanců na to, aby zajistily dostatečný počet zákonodárců pro hlasování.

Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) nakonec mimořádnou schůzi přerušil. Kdy bude pokračovat, není jasné. Je také možné, že do řijnových voleb se poslanci na této schůzi již nesejdou. Aktuálně sněmovní systém eviduje desítku přerušených schůzi.