reklama

Podle ČT chce vláda na schůzi ve stavu legislativní nouze projednat zastropování cen energií a daň z mimořádných zisků energetických společností, bank a rafinérií.

Kabinet by měl podle vyjádření vicepremiérů Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a Víta Rakušana (STAN) zasednout v pondělí v podvečer a následně představit detaily podpory pro občany, veřejný sektor a firmy v souvislosti s vysokými cenami energií. Rozhodne o nich na základě pátečního jednání ministrů pro energetiku zemí Evropské unie.

Také Jakob uvedl, že po jednání evropských ministrů vláda zasedne a navrhne odpovídající národní opatření. "Proto je zřejmé, že jednání Poslanecké sněmovny příští týden v pátek bude. Jaká konkrétní opatření budou navrhovaná, nyní neumím předjímat," sdělil ČTK.

Na schůzi se mimořádně sejde příští týden také Senát, aby v úterý 13. září projednal pomoc občanům a podnikatelskému sektoru.

Podle Rakušana existuje ve vládě shoda na vzniku státního obchodníka s energiemi, který zajistí výhodnější ceny pro veřejný sektor. O licenci na obchodování s elektřinou a plynem už požádal u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) státní podnik Prisko.

Na středečním zasedání kabinet také diskutoval o způsobech, jak legislativně umožnit vládě, aby mohla zasáhnout a reagovat na výkyvy cen například regulací nebo zastropováním cen energií. Hovořil také o pomoci nejrůznějším segmentům firem.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu uvedl, že pro podniky jeho resort připravuje program kompenzací. Minulý týden mluvil o náhradách podnikům ze zpracovatelského odvětví, které prokážou provozní ztrátu kvůli vysokým cenám energií. Takové nastavení se podle něj ukázalo jako nedostatečné. Nový návrh proto počítá s kompenzacemi pro firmy, kterým kvůli současné krizi klesla ziskovost, řekl.

Evropští ministři by v pátek podle Síkely měli probrat několik variant řešení krize. Česká republika bude chtít na jednání zařadit například tzv. iberijský model, který by na trhu odděloval ceny elektřiny a plynu. Síkela chce otevřít i diskusi o možnosti omezení prodejů emisních povolenek.

Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Vedle toho unijní exekutiva počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.