reklama

"Ihned po Velikonocích budou opatření znovu přezkoumána. Ta, která byla dnes největším důvodem diskuse - omezení pohybu mezi okresy a omezení vycházení v noci - budou platit nejdéle do konce nouzového stavu," řekl Blatný. Před Velikonocemi by také měla být představena nová struktura protiepidemického systému PES. Ministr také zopakoval, že nejbližším možným termínem návratu části dětí do škol je pondělí 12. dubna.

Pro prodloužení nouzového stavu do 11. dubna hlasovalo 53 poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Pro schválení návrhu, který podali Leo Luzar (KSČM) a posléze také Roman Kubíček (ANO), bylo nutných nejméně 52 hlasů Poslanci ostatních stran byli proti, nebo se hlasování zdrželi. Návrh vlády před tím získal jen hlasy poslanců koaličních stran, což k jeho přijetí nestačilo. Kubíček po dohodě s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) navrhoval i dva další termíny, a to pátek 9. dubna a středu 7. dubna. O nich už poslanci nehlasovali.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i Blatný doufají, že nynější prodloužení nouzového stavu bude už poslední. Rozvolnění protiepidemických restrikcí si Česko podle ministerského předsedy ještě nemůže dovolit. Podle Blatného by měla současná opatření zůstat beze změn nejméně do konce Velikonoc.

Naopak například podle předsedy ODS Petra Fialy už není nouzový stav nutný a protiepidemická opatření je možné vydat jinak. Opozice poukazuje na nedávno schválený pandemický zákon. "Nouzový stav je něco, co má zakrýt, že vláda nemá žádný plán, kterému by lidé mohli věřit," řekl Fiala. Podle předsedy SPD Tomia Okamury vláda porušuje ústavní práva obyvatel a ztratila důvěru veřejnosti.

Komunisté tvrdí, že další dva týdny nouzového stavu jsou minimem, které vláda potřebuje. Delší uzávěra by podle Luzara mohla pomoci uvolnit nemocnice.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Po nynějším prodloužení potrvá nejméně 189 dnů. Loni na jaře trval stav nouze kvůli koronavirové krizi 66 dnů.