Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát za ubytování uprchlíků zaplatí 200 až 250 korun, příspěvek lidem bude asi 3000

Vít Rakušan (STAN)
Vít Rakušan (STAN)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda dnes podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) schválila příspěvek na dočasné nouzové přístřeší například v tělocvičnách 200 korun za osobu a noc včetně stravy bez ohledu na to, zda se bude jednat o dospělého nebo dítě. V jiných ubytovacích zařízeních bude dotace státu činit 250 korun bez stravy. Ministři počítají s tím, že částku ještě navýší kraje.

Dvěma třetinami by se na příspěvku pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny v penzionech či hotelech podílel stát, třetinou kraje. Rakušan to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek dnes zopakoval, že hoteliéři už poskytli tisíce lůžek pro uprchlíky zdarma, ale v případě většího počtu pokojů to již není možné a potřebují pokrýt alespoň náklady. Ty činí 500 korun za lůžko na noc. Upozornil, že vláda s oborovými organizacemi příspěvky nekonzultovala.

Pokud na ubytování přispějí třetinou kraje, půjde podle Rakušana o částku kolem 350 korun. "Ta už je přijatelná i z pohledu hejtmanů," řekl. Doplnil, že vláda před létem bude mapovat, jak to vypadá s ubytovacími kapacitami a jak odpovídají zvolené příspěvky.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doplnil, že 500 korun za noc na člověka mu připadá moc. Připustil, ale že ve vyšších kategoriích ubytování je taková částka možná. Vláda podle něj i proto dává přednost ubytování v bytech. V komerčních ubytovacích provozech by matka se dvěma dětmi musela zaplatit 1500 korun za den, za 30 dnů by to bylo 45.000 korun. "Ať se na mě nikdo nezlobí, to je mimo realitu veřejných rozpočtů. Nejenom státu, ale i krajů a obcí. A sami si řekněme, zda je to ta cena, která by mohla být například bez zisku," uvedl.

Velká část členů České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí podle jejího předsedy Matěje Koutného poskytla ubytovací kapacity pro uprchlíky bez nároku na odměnu. "Pokud bude finální příspěvek ve výši 250 korun na osobu a noc, a ubytovatelé v soukromí nebudou z podpory vyjmuti jako v minulosti například z covidových kompenzací, věřím, že může být tato výše dostatečná pro to, aby někteří ubytovatelé své kapacity mohli držet na delší období," řekl. Dodal, že čím vyšší podpora bude, tím více ubytovatelů si bude moci dovolit pomoci. U částky 250 korun by se týkala těch, kteří nemovitosti vlastní a mají pouze provozní náklady spojené například s platbou energií. Pokud by příspěvek činil 500 korun, jak požadují hoteliéři, budou si podle Koutného moci dovolit pomáhat i ti, kteří splácejí úvěry, či hradí nájemné.

Volná lůžka mohou běženci z Ukrajiny vyhledat na portálu Hotel.cz/pomoc. Ubytování už jich takto našlo zhruba 1700. Ze zveřejněných nabídek je 52 procent zdarma, zbytek provozovatelé poskytují s výraznou slevou. Průměrná cena při placené rezervaci pro Ukrajince činí 288 korun za osobu a noc, uvedl za Hotel.cz Milan Petr. Ve vyhledávači je aktuálně aktivních 233 hotelů, dodal.

V ČR je nyní podle dat od mobilních operátorů odhadem 270.000 uprchlíků z Ukrajiny. Cizinecké policii se jich k úterku nahlásilo zhruba 95.000, uvedlo ministerstvo vnitra na twitteru.

Příspěvek na ubytování uprchlíků by mohl činit 3000 Kč na osobu na měsíc

Lidé, kteří u sebe doma či ve svých bytech ubytují uprchlíky, by mohli dostávat na ubytovanou osobu solidární příspěvek 3000 korun měsíčně. Nejvýš by ale stát na domácnost poskytoval 9000 korun měsíčně. Návrh podpory pro soukromé ubytovatele představil dnes po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

"Je to ubytování v rodinách, je to ubytování v bytech, je to ubytování takové, které z našeho pohledu a z pohledu odborníků přináší největší možnost adaptace na život v ČR. Pokud se někdo dostane k někomu do rodiny, tak ta pomoc je samozřejmě přirozená. Člověk se lépe orientuje ve městě a v podmínkách, kam právě přišel," uvedl Rakušan.

Návrh vládního nařízení s částkou a podmínkami jejího přidělení připravilo ministerstvo práce. Vláda by mohla předpis schválit příští týden poté, co začne platit nový zákon o zaměstnávání a zabezpečení uprchlíků, který se solidárním příspěvkem počítá. O normě by měl ve čtvrtek rozhodovat Senát a poté ji dostane k podpisu prezident. "Příští týden předložím na jednání vlády návrh nařízení, 3000 korun na měsíc na osobu, maximálně 9000 korun na měsíc a bude to platit i za měsíc březen," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Podle původního návrhu ministerstva práce měli soukromí ubytovatelé dostávat na ubytovanou osobu na měsíc 1000 korun, nejvýš ale 5000 korun na domácnost. Podle zástupců některých organizací a institucí byla tato částka nízká a její navýšení by zvedlo ochotu lidí byty poskytnout.

Jurečka zároveň opět vyzval české domácnosti, aby zvážili ubytování uprchlíků, pokud mají volný pokoj. "Je to pro všechny výhodnější než ubytovávání maminek s dětmi ve velkých tělocvičnách. A také adaptace na nové prostředí bývá v zázemí domácnosti snadnější," konstatoval.

"Jsem rád, že vláda našla shodu na vyšší částce, než jsme původně navrhovali. Ta má motivovat české domácnosti, aby pomáhaly příchozím v té základní potřebě, kterou pro život s dětmi v ČR mají, tedy poskytnutí střechy nad hlavou, o kterou kvůli válce přišli," dodal ministr.

Česko již vydalo přes 170.000 speciálních víz pro Ukrajince

Přes 170.000 lidí zasažených ruskou invazí na Ukrajině již dostalo v Česku speciální víza. V úterý jich vnitro udělilo téměř 10.000. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo více než 94.500 uprchlíků, v úterý jich přibylo zhruba 4300. Děti do 15 let svůj pobyt ohlašovat nemusí. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru.

O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit. Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu.

Vláda v pondělí rozeslala hejtmanům návrh přerozdělovat uprchlíky mezi jednotlivé regiony podle počtu obyvatel a daňových příjmů. Kabinet by měl o přeposílání lidí jednat dnes. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že určité formy pevných umístěnek do krajů budou nutné, protože kapacity v Praze a ve Středočeském a Jihomoravském kraji se dostávají nad limit.

Témata:  uprchlíci Vít Rakušan

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 22:25

Greta Thunbergová byla obviněna z ignorování policejních příkazů

V úterý švédská prokuratura zahájila obvinění proti klimatické aktivistce Gretě Thunbergové za občanskou neposlušnost. Incident se týká protestu před švédským parlamentem, během kterého Thunbergová odmítla odejít po výzvě policie.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy