Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stovky Čechů píší dopisy na podporu nespravedlivě vězněných

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Téměř 700 jednotlivců a organizací se v Česku zatím zapojilo do letošního ročníků psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných, kterou celosvětově organizuje Amnesty International (AI).

ČTK to řekla koordinátorka kampaně Žaneta Sladká. Letos se u nás akce koná podesáté. Dopisy se budou psát i v Poslanecké sněmovně, dnes kampaň podpořili poslanci TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD.

"Principem této akce je vytvořit mezinárodní tlak na státy, které se dopouštějí porušování lidských práv, a to prostřednictvím ručně psaných dopisů," uvedla Sladká. Dopisy zapojení jednotlivci a organizace adresují představitelům zemí, které se věznění dopouštějí. Celosvětově se podle koordinátorky loni odeslalo přes sedm milionů dopisů, což vedlo například ke snížení trestu na polovinu pro íránskou obránkyni lidských práv Yasaman Aryaniovou.

Dopisy letos lidé píšou na podporu kolumbijské ekologické aktivistky Jani Silvy, trojice afrických uprchlíků známé jako Trojka z El Hiblu, myanmarského básníka Painga Phyo Mina, bojovníka proti trestu smrti v Burundi Germaina Rukukiho, Nassimu al-Sadahovou vězněnou v Saúdské Arábii za boj za práva žen a dvojici tureckých studentů obviněných za pořádání akce na podporu gayů, leseb a dalších lidí s odlišnou sexuální orientací a genderovou identitou.

Akce se koná i v Poslanecké sněmovně, dnes ji na tiskové konferenci podpořili poslanci Jakub Michálek (Piráti), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Martin Baxa (ODS), Ondřej Veselý (ČSSD), Vít Rakušan (STAN) a Jan Čižinský (dříve KDU-ČSL). "V Poslanecké sněmovně letos probíhá psaní dopisů už počtvrté. My jsme moc rádi, že tato akce dokáže spojit českou veřejnost napříč politickým spektrem ve snaze pomoci druhým," uvedla Sladká.

Dodala, že akci letos zasáhla koronavirová krize, kvůli které se nebude konat tradiční slavnostní vyvrcholení obvykle pořádané kolem 10. prosince, kdy se slaví mezinárodní Den lidských práv. Pandemie podle Sladké zasáhla i lidi, za které se dopisy píší. "Soudní líčení jsou kvůli pandemii neustále odkládána a podmínky ve vězení jsou ještě žalostnější," řekla.

Lidé letos dopisy píší převážně z domova, angažují se i instituce. Z asi 680 dosavadních registrací jde podle Sladké v asi 180 případech o instituce jako jsou školy, neziskové organizaci nebo kulturní organizace. Zbytek tvoří jednotlivci. Loni se celkem ke konci prosince akce zúčastnilo 1000 lidí a organizací, takže dosavadní číslo je podle koordinátorky úspěch.

Happening poprvé uspořádali polští aktivisté z AI v roce 2001. Den lidských práv byl vyhlášen jako připomínka přijetí Všeobecné Deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN 10. prosince 1948. Deklarace se stala základem pro vypracování dalších lidskoprávních dokumentů a dodnes je všeobecně uznávanou normou mezinárodního práva.

Témata:  věznice

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 8:45

Ukrajina má právo útočit na cíle v Rusku, prohlásil Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil po zasedání Rady NATO-Ukrajina v Bruselu, že Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na legitimní vojenské cíle i mimo své území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy