Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stržení Koněva, pak pomník vlasovcům. Ruská ambasáda je vzteky bez sebe

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 a vybudování památníku vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům, v pražskýchh Řeporyjích jsou ústupkem těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války.

"Budování jakýchkoliv pomníků je samozřejmě vnitřní záležitostí státu, jehož občané si vybírají své hrdiny sami. O tom, na čí straně jsou sympatie některých politických sil v současné České republice, názorně svědčí odstranění pomníku osvoboditele Prahy a jejího čestného občana maršála I. S. Koněva a instalace pamětní desky kompliců válečných zločinců (jednotky vlasovců byly součástí SS) v předvečer 75. výročí osvobození Československa od nacismu. Je to jasný ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války a ignoruje Chartu OSN a jiné mezinárodně právní a morální imperativy," uvedla ambasáda.

VERITAS OMNIA VINCIT pic.twitter.com/SLhJniopq1

— Pavel Novotný (@PavelNovotnak) April 30, 2020

Pamětní desku připomínající podíl vlasovců na osvobození Prahy nechalo minulý týden v Řeporyjích instalovat vedení této městské části v čele se starostou Pavlem Novotným (ODS). Na pamětní desce je vyryt citát z knihy Souostroví gulag Alexandra Solženicyna "Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?" Další krátký text pak připomíná Pražské povstání a 300 vlasovců, kteří při něm padli.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání. Rusko podíl vlasovců na osvobození české metropole neuznává.

Koněv velel jednotkám Rudé armády, které mimo jiné osvobodily koncentrační tábor v Osvětimi a v závěru války dorazily do Prahy a pomohly ji osvobodit od nacistů. Podílel se ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956. Jeho sochu z roku 1980, která byla častým terčem vandalů, nechalo v dubnu odstranit z náměstí Interbrigády vedení Prahy 6. Městská část vedená starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) chce Koněvovu sochu nahradit památníkem osvobození Prahy. Sochu zapůjčí do připravovaného Muzea paměti 20. století.

Novotný, Kolář a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) jsou pod policejní ochranou. Týdeník Respekt minulý týden uvedl, že ji dostali v souvislosti s tím, že do Prahy dorazil s diplomatickým pasem pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Moskva tvrzení o agentovi s jedem označila za novinářskou kachnu.

Témata:  velvyslanectví Ruské federace Pavel Novotný Praha Ivan Stěpanovič Koněv Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 20:08

Policie v Plzni evakuovala dům kvůli nálezu munice. Zajistí ji pyrotechnik

Policie zasahuje v neděli večer u nálezu nebezpečné munice v Plzni. Do domu byl přivolán pyrotechnik, proběhla evakuace. Kromě strážců zákona pomáhají u zásahu také hasiči. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy