Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí, osloví je nemocnice

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní přibližně 8000 Čechů včetně zdravotníků, chronicky nemocných a lidí, kteří byli otestováni už v roce 2020 v první fázi studie.

Zájemci z řad veřejnosti se do ní hlásit nemohou, účastníky osloví přímo nemocnice v Praze a Olomouci. Testovat se bude v září a říjnu, uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. Výsledky chce mít na konci letošního roku, dílčí dříve.

"Studie nám pomůže pochopit dynamiku šíření onemocnění covid-19 v České republice. A také nám dodá podklady pro řešení tolik diskutované otázky uznávání protilátek. Dnes máme totiž pouze dílčí a necentralizované údaje získané rozdílnými metodikami a za použití různých laboratorních metod," uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Uznávání protilátek jako alternativy k očkování, negativnímu testu nebo prodělané nemoci v posledních šesti měsících žádají už od jara některé politické strany, premiér Andrej Babiš (ANO) i část odborníků. Lidé, kteří mají dosud vysoké protilátky, se totiž někdy nechtějí dát očkovat. Nárok na uznávání protilátek uznal i soud. Ministr o něm chce rozhodnout do konce září.

Na protilátky a buněčnou složku imunity budou účastníky testovat tři zdravotnická zařízení, odeberou jim vzorek krve. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se zaměří na své pacienty s chronickým onemocněním a osoby oslovené Sociologickým ústavem Akademie věd ČR. Fakultní Thomayerova nemocnice bude průzkum provádět na vlastních zdravotnických pracovnících. Fakultní nemocnice Olomouc ve spolupráci s Univerzitou Palackého se primárně zaměří na osoby, které se účastnili studie Preval v dubnu a květnu loňského roku. Účastníky přímo osloví.

Konečné výsledky budou na konci letošního roku. "Dílčí výsledky však budou postupně předávány Ministerstvu zdravotnictví ČR a Ústavu zdravotnických informací a statistiky a hodnoceny společně s partnerskými organizacemi projektu," uvedlo dále ministerstvo.

Uznávání protilátek žádali hlavně politici. Pro byl premiér i sněmovní opozice, s váháním to podpořil i prezident Miloš Zeman. Náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v srpnu uvedla, že není jasné, jak vysokou hladinu protilátek člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru. Uznávat by se tedy podle ní i nadále neměly.

Loni v dubnu se studie Preval zúčastnilo přes 27.000 lidí, většinou zájemců z řad dobrovolníků. Testovali se také lidé z dříve kvůli covidu-19 uzavřených regionů Litovelska a okolí. Studie ukázala, že podíl nakažených v populaci byl tehdy velmi nízký, v řádech jednotek promile. V době studie do konce dubna 2020 se novým typem koronaviru nakazilo asi 7500 lidí, dosud téměř 1,7 milionu.

Témata:  COVID-19 koronavirus vědci

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 13:40

Mrazivé počasí se v Česku zdrží: Zimní kabáty neodkládejte, přituhne

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek vydal dvě výstrahy před projevy zimního počasí, které jsou očekávány v následujících hodinách a dnech. Na většině území má v noci opět mrznout, na horách pak bude vydatně sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy