reklama

Oproti předchozímu týdnu se asi o 900 snížil také počet hospitalizovaných - v nemocnicích bylo v úterý 8402 lidí s covidem, z nich 1890 ve vážném stavu, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zátěž nemocnic a hlavně jednotek intenzivní péče je ale dál enormní. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří sice už nevykazují příznaky koronaviru, nemocniční péči ale nadále potřebují. Vláda proto přinejmenším do Velikonoc nechystá zásadní uvolnění restrikcí.

Méně než 10.000 potvrzených případů covidu ve všední den přibylo v Česku v pondělí i minulý pátek, předtím klesl denní přírůstek nakažených pod tuto hranici naposledy 15. února.

Koronavirem se dosud v Česku prokazatelně nakazil téměř jeden a půl milionu lidí, skoro 1,3 milionu z nich se mezitím vyléčilo. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v zemi 25.258 lidí s koronavirem, v poslední době přibývá tisícovka obětí za necelý týden. Česko má podle aktuálních údajů nejvíc zemřelých na 100.000 obyvatel z celé Evropské unie, ve světě je druhá.

V úterý zdravotníci podali 36.230 dávek vakcíny proti covidu, to je asi o 12.000 méně než ve stejný den minulého týdne. Aspoň jednu dávku očkovací látky dostalo k úternímu večeru 1,033.273 lidí v Česku, obě potřebné dávky má zatím 384.841 obyvatel. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládal, že v tomto týdnu by mohl počet očkování stoupnout na 60.000 až 70.000 denně. Dosavadní maximum podaných dávek za jeden den činí něco přes 52.000 z 11. března.

Momentálně se infekce nejvíc šíří na Jindřichohradecku, kde za poslední týden přibylo 772 nově potvrzených případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následují okresy Mladá Boleslav a Česká Lípa, kde testy v posledních sedmi dnech odhalily 770, respektive 759 nových případů nákazy na 100.000 obyvatel.

Laboratoře v Česku v úterý provedly téměř 169.000 testů na koronavirus, z toho víc než 136.000 antigenní metodou, zbytek tvořily spolehlivější PCR testy. Oproti stejnému dni předchozího týdne se počet provedených testů snížil o 23.500.

Podíl pozitivních případů odhalených preventivním testováním v úterý činil 0,89 procenta, o týden dřív byl víc než jednoprocentní. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky covidu, byl podíl pozitivních testů zhruba třetinový, zhruba o dva procentní body méně než před týdnem. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, bylo v úterý pozitivních skoro 18 procent testů.

Epidemie zpomaluje i podle vývoje protiepidemického systému PES, kterým se dříve v Česku řídila opatření proti epidemii. Skóre PES k dnešku kleslo na 59 bodů, a poprvé od 5. prosince tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Od té doby byl systém ve dvou nejvyšších stupních. Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nákazy v populaci, kleslo z 0,85 na 0,82. Hodnota systému PES už není pro určování protiepidemických opatření v Česku relevantní, ministerstvo zdravotnictví nyní sleduje hlavně vytíženost nemocnic. Připravit novou podobu systému dostala za úkol pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová.