reklama

Zástupci organizace na dnešní tiskové konferenci v Praze odmítli argument ministerského předsedy a jeho právníka, že neměl být prošetřován dvakrát ve stejné věci. Z podnětů Transparency International černošický úřad v případu rozhodoval.

Střet zájmů premiéra podle ředitele TI Petra Leyera nezpochybnitelně existuje. "Formálně jde o přestupek, ale rozhodnutí černošického úřadu má přesah do oblasti dotací a veřejných zakázek. I když není rozhodnutí pravomocné, prostředky by nyní měly být preventivně zastaveny," uvedl.

Černošický úřad uložil Babišovi pokutu 250.000 korun za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média, napsal deník Právo. Podle vedoucího analytika TI Milana Eibla není verdikt úřadu překvapivý, ale je podle něho potvrzením dlouhotrvajícího porušování zákona.

Premiérovým odvoláním se bude zabývat nadřízený středočeský krajský úřad. Babiš obviňování z porušování zákona o střetu zájmů odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné. K nynějšímu verdiktu Babiš ČTK sdělil, že je nezákonné a porušuje jeho základní práva, když se jednalo o druhé řízení ve stejné věci. Městský úřad v předchozím obdobném řízení v roce 2019 uložil Babišovi pokutu 200.000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad obrátila TI znovu s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zákaz dvojího potrestání, na které poukazují Babiš a jeho právník, se podle zástupců Transparency International v tomto případě neuplatní. Nový podnět se podle TI týkal společnosti MAFRA Print ze skupiny Agrofert, která v původním řízení nefigurovala. Právní zásada by podle TI neměla být prolomena ani u dalších mediálních domů, protože se skutek ovládání médií Babišem liší v čase. Layer doufá, že se případ nakonec dostane ke správnímu soudu, aby byl definitivně rozhodnut.