Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na NATO? Tisíc českých vojáků bylo zařazeno do Sil velmi rychlé reakce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Česká armáda od začátku roku zařazuje 1000 vojáků do Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force). V případě krize musí být schopni reagovat do pěti dnů. V pohotovosti budou po celý rok. Společně s prapory z Polska, Španělska a Velké Británie tvoří mezinárodní brigádu o velikosti asi 5000 vojáků.

Armáda to dnes uvedla na svém webu. Do aliančních sil velmi rychlé reakce armáda vyčlenila úkolové uskupení, které vzniklo na základě 71. mechanizovaného praporu. Společně s vojáky z Hranice na Moravě do něj patří příslušníci 16 dalších armádních útvarů, ale i rumunská rota z 811. pěšího praporu Rumunska, s nimiž čeští vojáci v minulosti cvičili.

Podle velitele úkolového uskupení Petra Blechy začala intenzivní příprava na zařazení do VJTF v roce 2018. Představovala teoretickou přípravu i taktická cvičení s bojovými střelbami včetně účasti na zahraničních cvičení. Cvičit plánují i v letošním roce.

Síly velmi rychlé reakce aliance vytvořila po ruské anexi Krymu a dalších událostech na Ukrajině. Zajistit mají řadu úkolů v případě nutnosti okamžité reakce. "V současné době není v aliančních silách jednotka, která by byla akceschopnější," uvedla armáda.

VJTF mají k dispozici nejen pozemní sílu, ale i leteckou či námořní podporu. Kromě reakce při napadení některého z členů NATO musí být připraveny například podpořit mírovou operaci nebo zajistit pomoc při katastrofách. Jejich úkolem může být i okamžité nasazení k zajištění podmínek pro nasazení dalších jednotek.

Témata:  Armáda České Republiky NATO (Severoatlantická aliance) Česká republika

Aktuálně se děje

10:06

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy