reklama

Ve čtvrtek podstoupilo očkování v ČR zhruba 50.000 lidí. Je to o deset tisíc méně než před týdnem. Pokles v mezitýdenním srovnání byl zaznamenán v každém dni tohoto týdne. Ještě na začátku prázdnin se přitom denně nechávalo proti covidu očkovat i více než 100.000 lidí.

K tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je podle odborníků třeba pro kolektivní imunitu nejméně 70 procent očkovaných obyvatel.

Od prosince eviduje nejvíce očkovaní Praha. V hlavním městě podali zdravotníci téměř 1,9 milionu dávek. Přes jeden milion očkování hlásí také jižní Morava, střední Čechy a Moravskoslezský kraj. Naopak v Karlovarském kraji, který je ale nejméně lidnatým regionem Česka, zaznamenali necelých 283.000 očkování.

V zemi se používají čtyři druhy vakcíny. Nejrozšířenější je látka od firem Pfizer/BioNTech, kterou zdravotníci použili u více než 82 procent očkování. Na vakcínu od farmaceutické společnosti AstraZeneca připadá přes osm procent, stejně jako na vakcínu od Moderny. Nejméně rozšířená je jednodávková vakcína Johnson & Johnson, její podíl je necelých 1,5 procenta.

Za poslední týden přibyla čtyři podezření na úmrtí po očkování proti covidu, celkově jich je 98. V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na covid-19, které nastaly po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Lidé za uplynulých sedm dní nahlásili také asi 250 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich je od začátku očkování 7349. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Vyplývá to z pravidelné informace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V postupu očkování ČR mírně zaostává za průměrem EU

Očkování proti koronaviru začalo v ČR loni 27. prosince stejně jako ve většině ostatních zemí Evropské unie. Od té doby bylo v České republice plně naočkováno přes pět milionů lidí (posledních půl milionu plně naočkovaných přibylo za 14 dní), tedy 46,8 procenta obyvatel. Celkový počet podaných vakcín je přes 10,5 milionu.

ČR je v tomto ohledu v EU na 16. místě (proti červenci si polepšila o dvě místa), nejlépe je na tom v unii malá Malta, kde bylo plně naočkováno skoro 88 procent obyvatel. Na druhém místě v EU je Belgie se 60,5 procenta naočkovaných a poté Španělsko, kde je plně naočkováno přes 59 procent obyvatel. Průměr unie je 50,4 procenta.

Pokud se odhlédne od menších zemí s maximálně několika stovkami tisíc obyvatel, jsou na tom s očkováním na celém světě nejlépe Spojené arabské emiráty, kde je plně očkováno 71,2 procenta obyvatel. Následují Uruguay (65 procent), Chile (64,5 procenta) a Izrael (62,2 procenta). Ve světě je plně očkováno 15 procent lidí.