Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku přibylo v pátek 2117 nakažených koronavirem

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

V Česku přibylo v pátek 2117 potvrzených případů koronaviru. Je to nové minimum v pracovní den od loňského 15. října. V mezitýdenním srovnání sice počet nových případů vzrostl, ale minulý pátek byl sváteční den a testů tak bylo výrazně méně.

Počet hospitalizovaných s covidem klesl po třech dnech zpět pod tisíc. Po více než měsíci se ale zvýšila incidence. Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulých sedmi dnech 131 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie koronaviru v Česku polevuje od začátku února, kdy se denní přírůstek nakažených dostal až nad 57.000. Tento týden zatím přibylo dohromady 12.176 nakažených. Za prvních pět dní minulého týdne to bylo téměř 17.000 případů.

Laboratoře v pátek provedly zhruba 16.000 testů. Před týdnem jich ve sváteční den byla pouze polovina, ale před dvěma týdny v pátek se nechalo testovat více než 22.000 lidí. Zájem se snižuje dlouhodobě. U nejčastějších preventivních testů klesl v pátek podíl pozitivních vzorků poprvé od letošního února pod deset procent.

V nemocnicích je s koronavirem 925 pacientů, z toho 47 v těžkém stavu. Před týdnem bylo hospitalizovaných 1000, intenzivní péči vyžadovalo 67 lidí.

Incidenční číslo se nepřetržitě snižovalo od 19. března, kdy mělo hodnotu 509. Ve čtvrtek byla incidence 123, což bylo nejméně od poloviny října. K dnešku se ale incidenční číslo zvýšilo ve všech krajích. Nejvyšší je nadále v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 221 nakažených. Naopak v Karlovarském kraji má incidence hodnotu 100, nejméně v Česku.

Očkovat proti covidu se v pátek nechalo 6646 lidí, nejvíce za dva týdny. Páteční čísla bývají u vakcinace pravidelně nejvyšší. Lidé si nyní chodí zejména pro třetí posilující dávku, v pátek ji dostalo 5437 zájemců. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,87 milionu lidí, posilující dávku dostalo více než 4,14 milionu z nich.

Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře téměř 3,9 milionu případů covidu. S nákazou v zemi zemřelo 40.071 lidí.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:59

Kreml chce zatlačit Ukrajince hlouběji, obává se střel ATACMS

V případě, že Kyjev získá od Spojených států taktické balistické střely ATACMS s delším doletem, Rusko bude nuceno provést hlubší vojenské akce proti ukrajinským silám a rozšířit tzv. nárazníkovou zónu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy