reklama

Počty nakažených v ČR v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v minulém týdnu začaly růst. V dalších evropských zemích je za zastavením poklesu epidemie varianta omikronu BA.2. Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí ve zprávě o šíření variant koronaviru informoval, že jí přibývá a tvoří už téměř 37 procent pozitivních vzorků, které laboratoře v Česku podrobněji vyšetřily.

Ačkoliv je v mezitýdenním srovnání nových případů nákazy více, laboratoře testují méně. V pondělí provedly přibližně 37.000 testů, o 9000 méně než před týdnem. Roste tak pozitivita, vyšší byla u všech třech typů testů. V případě lidí, kteří se nechali testovat preventivně, byla pozitivní bezmála čtvrtina vzorků, což je dokonce nejvíce od 23. října loňského roku.

Přestože v nemocnicích přibývá lidí s nákazou, stále je v nich situace lepší než před týdnem, kdy bylo hospitalizováno 2532 nakažených. V těžkém stavu je 116 pacientů, o 60 méně minulé pondělí.

Incidenční číslo vzrostlo v deseti krajích, ve čtyřech kleslo. Nejnižší zůstává v Karlovarském kraji, kde je za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel 378 nakažených. Incidenci nižší než 400 mají také kraje Liberecký a Olomoucký. Naopak nejhůře je na tom Plzeňský kraj s incidencí 668.

Zájem o očkování je nadále nízký. V pondělí ho podstoupilo 3058 lidí, nejméně ve všední den v tomto roce. Pro třetí posilující dávku si přišlo 2501 lidí, naopak první dávku dostalo pouze 239 zájemců.

V Česku se od pondělí rozvolnila další protiepidemická opatření. Nošení respirátorů už je povinné pouze v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech není nutná žádná ochrana dýchacích cest. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo téměř 3,7 milionu lidí, zemřelo 39.216 z nich.