Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V pátek přibylo 278 nakažených, víc než před týdnem. Počet hospitalizací neroste

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Testy v pátek odhalily v Česku 278 nových případů koronaviru, to je o 115 víc než ve stejný den minulého týdne. Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale neroste.

Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 35, z toho čtyři ve vážném stavu, před týdnem bylo hospitalizovaných 38. Minimální či nulová je v poslední době úmrtnost s nemocí covid-19. Reprodukční číslo oproti předchozímu dni mírně vzrostlo na 1,27 z necelých 1,22. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

Momentálně připadá v Česku v uplynulých sedmi dnech na 100.000 obyvatel skoro 12 nakažených, minulý pátek bylo takzvané incidenční číslo osm. Nejhorší situace je dál v Praze, kde číslo znovu stouplo a nyní je 36. Následuje Plzeňský kraj s 24 případy za týden v přepočtu na obyvatele. Na druhém konci žebříčku je Karlovarský kraj, kde připadají zhruba tři nemocní s covidem na 100.000 obyvatel.

V mezitýdenním srovnání začaly denní nárůsty stoupat ke konci června, s výjimkou svátků 5. a 6. července. Ve volných dnech se méně testuje. Páteční nárůst je stejný jako ve středu, ve čtvrtek laboratoře zjistily nákazu u 253 testovaných.

Skoro třetina nárůstu z posledních dnů připadá na Prahu, za pátek hygienická stanice v hlavním městě eviduje 96 nově nakažených. V Plzeňském kraji přibylo před víkendem 40 a ve Středočeském kraji 35 potvrzených případů covidu.

Od začátku epidemie se v České republice koronavirus prokázal téměř u 1,7 milionu lidí, 98 procent z nich se vyléčilo a 30.331 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. Za posledních pět dní ministerstvo žádné úmrtí neeviduje, v neděli jedno, zpětně se ale mohou ještě údaje změnit. Při nejhorší vlně epidemie letos v březnu umíralo i přes 200 pozitivně testovaných denně. Za současnou minimální úmrtností je hlavně očkování starších lidí a dalších rizikových skupin.

Situace se ale zhoršuje kvůli šíření nakažlivější mutace delta. Kvůli tomu pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19 už nestačí uplynutí tři týdnů od první dávky očkování. Za bezinfekční jsou považováni lidé až po 14 dnech po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny, nebo pokud jsou maximálně 180 dní po prodělání nákazy. Jinak se musí prokázat negativním testem. Podle odborníků se nyní šíří nákaza nejvíc mezi mladými lidmi, kteří jsou málo proočkováni. Očkovat se v Česku mohou lidé od 12 let. V pondělí začnou v Praze fungovat dvě očkovací místa, do kterých budou moci lidé přijít bez předchozí registrace či objednání termínu. Budou na hlavním nádraží a v obchodním centru na Chodově.

Dokončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než třetina populace, přes 3,7 milionu lidí. Celkově zdravotníci v ČR podali zhruba 8,8 milionu dávek vakcín. Kolik dávek aplikovali za pátek, zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Témata:  COVID-19 koronavirus očkování Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:15

Zasedání Rady NATO – Ukrajina proběhne už v pátek, hlavním tématem bude protivzdušná obrana

Zasedání Rady NATO – Ukrajina, o které požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se uskuteční v pátek. Zelenskyj by měl jednat s ministry obrany členských zemí Aliance, oznámil její generální tajemník Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy