reklama

Počet hospitalizovaných s koronavirem ale klesá. V pátek jich bylo na 2500, zatímco minulý pátek 3120. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku epidemie v březnu 2020 se v zemi nakazilo koronavirem přes 2,5 milionu lidí, z toho 36.558 v souvislosti s covidem zemřelo. V první polovině prosince umíralo s nákazou přes 100 lidí denně, v poslední době jsou počty obětí nižší. Za tento týden ministerstvo zatím eviduje 226 úmrtí, za stejnou dobu minulého týdne to bylo 304 úmrtí. Údaje z posledních dní se ale obvykle při dalších aktualizacích zvýší.

V prosinci epidemie zpomalovala, nyní šíření nemoci opět zrychluje. Odborníci tento vývoj po vánočních svátcích předpokládali mimo jiné i kvůli nakažlivější variantě omikron. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává výrazný nástup vlny omikronu zhruba od 16. ledna a uvádí, že poleví ve druhé polovině února. Vláda chystá úpravy některých protiepidemických opatření. Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu, kde by mohli chodit do práce i lidé, kteří se dostanou do karantény.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dnes konstatovala, že omikron získal v Česku převahu nad ostatními variantami nemoci tento týden. Považuje za vhodné vlnu zpomalit a zploštit. Zploštění vlny umožní podle skupiny předejít přetížení nemocnic a omezení provozu firem a dostupnosti služeb kvůli velkému množství nemocných kvůli vysoké nakažlivosti varianty omikron a její schopnosti obejít existující imunitu.

"Díky imunitnímu stavu populace lze čekat, že i v Česku bude většina nákaz mít mírný průběh. Pokud máte tři dávky, nebo nějakou kombinaci očkování a prodělání nemoci, je to skutečně většinou jen nachlazení, kterého se není třeba bát," uvedl člen skupiny Jan Kulveit.

Nejvíce případů covidu na 100.000 obyvatel za poslední týden je aktuálně v Praze, kde je incidenční číslo 667. Ve čtyřech dalších krajích - Libereckém, Středočeském, Zlínském a Ústeckém, je incidenci vyšší než 400. Nejnižší zůstává v Karlovarském kraji, kde činí 251.

Laboratoře v pátek provedly téměř 83.000 testů, před týdnem na silvestra jich bylo zhruba o 40.000 méně. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 4,7 procenta odevzdaných vzorků, minulý pátek to bylo 6,2 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, pozitivita klesla ze 14 procent na 8,8 procenta a podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se snížil z 24,2 procenta na 18,6 procenta.

Stejně jako přibylo proti minulému pátku provedených testů, zvýšil se i počet aplikovaných dávek vakcíny proti koronaviru. Zdravotníci jich v pátek vykázali 106.809, což je nejvíce od loňského července. Z toho 90.019 lidí si přišlo pro posilující dávku. Ukončenou vakcinaci má v Česku téměř 6,7 milionu lidí.

U neočkovaných lidí je podle MeSES největší pravděpodobnost, že budou kvůli nákaze omikronem hospitalizováni. Za riziko považují omikron i pro ty, kteří dosud nemají třetí dávku.