reklama

"Snažíme se vytvářet debatu, psát politikům a tvořit ve společnosti impulz," prohlásil na úvod demonstrace jeden z řečníků. Někteří zmínili i protivládní demonstrace v Hongkongu, jejichž účastníkům na dálku vyjádřili podporu.

V následném pochodu Prahou pak studenti, kteří cestou minuli úřad vlády nebo ministerstvo obchodu a průmyslu, provolávali hesla směřující proti finančníkovi Pavlu Tykačovi a hnědouhelné elektrárně Počerady, jejíž prodej Tykačově skupině Sev.en Energy se očekává. Kolem 11:30 se demonstranti vrátili na Klárov, kde jim pořadatelé z české odnože Fridays for Future poděkovali za účast a akci ukončili.

Dnešní protest byl v Česku sedmým podobným v pořadí a konal se osm měsíců od prvního. V porovnání s ním byl ale menší, v březnu se v Praze do pochodu za důslednější ochranu klimatu a snižování emisí zapojilo přes 2000 středoškoláků. Protest za lepší klima naplánovali na dnešek pořadatelé i v dalších českých městech, například v Brně nebo Olomouci.

Ve světě pořadatelé očekávají protesty ve více než 2400 městech a podle jejich předpokladu by se jich měly zúčastnit statisíce lidí. Dnešní demonstrace se konají krátce před začátkem klimatické konference OSN, která se uskuteční od 2. do 13. prosince v Madridu.

Vznik ekologického hnutí Fridays for Future podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová, která před rokem začala protestovat každý pátek před švédským parlamentem s transparentem s nápisem Školní stávka za klima. Naposledy na výzvu iniciativy vyšly 20. září do ulic měst celého světa stovky tisíc lidí, z velké části mladých. Akce vyvrcholily v New Yorku, kde se demonstrace zúčastnila i Thunbergová.