reklama

Ředitelé vojenských zpravodajských služeb se v Praze sešli v rámci jednání Vojenského zpravodajského výboru (MIC - Military Intelligence Committee) NATO. "Dvoudenního setkání se kromě ředitelů vojenských zpravodajských služeb aliančních států zúčastnili i zástupci šesti partnerských zemí a Mezinárodního vojenského štábu EU," uvedl Pejšek.

Česká republika v současné době MIC předsedá. Členské země se v předsednictví střídají po roce, a to podle pořadí daného anglickou abecedou. Loni tak výbor vedlo Chorvatsko, příští rok se do jeho čela postaví Dánsko.

Účastníky jednání přivítala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ruská agrese podle ní na Ukrajině donutila NATO přehodnotit své priority a prohloubila jednotu členských zemí. "Zpravodajské služby mají jedinečnou roli při hodnocení situace, predikci budoucího vývoje a analýze trendů. Včasné, relevantní a přesné informace jsou pro politiky a všechny, co rozhodují, velmi důležité," uvedla.

Podle ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna Česko předsedá MIC poprvé a ve velmi složité době. "O to důležitější je další posilování vzájemné spolupráce," poznamenal.

Rozvoj spolupráce a sdílení zpravodajských informací mezi aliančními zeměmi i partnerskými státy je jednou z priorit českého předsednictví MIC. Další prioritou jsou podle Pejška nové technologie a s nimi související možnosti a hrozby. Na jednání se řešily také koncepční otázky rozvoje zpravodajství v NATO.

Vojenský zpravodajský výbor je strategickým zpravodajským poradním orgánem Vojenského výboru NATO a Severoatlantické rady. Členy MIC jsou všechny vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby členských zemí NATO. Jejich poradenství se týká záležitostí vojenského zpravodajství a bezpečnosti. Vojenské zpravodajství za ČR předsedá v roce 2022 jak pracovním orgánům, tak i vrcholným jednáním výboru.