reklama

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření proti koronaviru v Česku, která se s využitím indexu řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni a ministerstvo zatím změnu nechystá.

Vedle čtrnáctidenního průměru nakažených mezi seniory na 100.000 obyvatel se snížil mírně také podíl hospitalizovaných, u nichž se nemoc covid-19 prokázala až v nemocnici.

Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, se nepatrným poklesem dostalo na 0,68. Z parametrů, na základě kterých se index PES počítá, nadále roste průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny.

Index PES klesl na úroveň čtvrtého stupně už po vánočních svátcích, tehdy na tři dny. Od 30. prosince do čtvrtka se držel nad hranicí pátého stupně. Na začátku ledna dosahoval až 90 bodů, což byla nejvyšší hodnota indexu od jeho zavedení loni na podzim.

Opatření proti šíření nákazy se v Česku řídí podle pátého stupně od 27. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že zmírnění se v příštím týdnu očekávat nedá kvůli zatížení nemocnic pacienty s koronavirem.

V pondělí ale podle něj vláda projedná dílčí úpravy pátého stupně PES, například u sortimentu v obchodech. Nouzový stav, bez kterého by některá z omezení padla, zatím platí do 22. ledna. Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že vláda v pondělí požádá o prodloužení o 30 dní.

Pro případné zmírnění opatření musí index PES v nižším pásmu zůstat aspoň sedm dní, pro zpřísnění tři dny. Poté změnu ještě hodnotí expertní tým ministerstva zdravotnictví. Vláda doposud většinou zaváděla změny v opatřeních až potom, co se PES na lepším či horším stupni držel déle, než činí zmíněné termíny.

Situaci s epidemií koronaviru v Česku by mohlo zlepšit očkování, za téměř tři týdny první dávku ze dvou dostalo podle Babiše víc než 105.000 lidí. Šíření nákazy by naopak mohla zrychlit nakažlivější takzvaná britská mutace koronaviru, na jejíž výskyt v Česku má podezření Státní zdravotní ústav (SZÚ). Bližší výsledky budou příští týden.