reklama

Podle serveru odcházející členové uvedli, že jim došla trpělivost, resp. že pravidelné víkendové schůzky s prezidentem na zámku v Lánech považují za ztrátu času.

"V pondělí jsem na Hradě oznámil, že končím. S Milošem se znám 30 let, ale poslední měsíce mi došla trpělivost. Víc k tomu nebudu říkat," řekl serveru bývalý odborový předák Zavadil. Šéf Svazu průmyslu Hanák uvedl, že letos se neúčastnil žádného jednání týmu a nebyl na něj ani pozván. "Tím moje mise letos po devíti letech končí a myslím, že při tak vážné situaci válečné a ekonomické to nedává smysl," uvedl Hanák.

"Mé působení v expertním týmu pana prezidenta je už v tuto chvíli minulostí,“ řekl Deníku N Lukl. Zůstávat v týmu poradců podle něj nemělo smysl, jelikož v něm už nebudou zástupci profesních organizací. "Jejich účasti jsem si vždy cenil. Ani já jsem tam nebyl jako František Lukl, ale jako šéf Svazu měst a obcí. Nyní své další působení považuji za nadbytečné," dodal Lukl.

Jako první oznámil svůj odchod ze Zemanova expertního týmu prezident Hospodářské komory ČR Dlouhý, který jej tento týden potvrdil webu Respekt.cz. Důvody svého konce v poradním týmu neuvedl. Podle serveru ale nebyl Dlouhý spokojen s rozhodnutím hlavy státu jmenovat novým guvernérem ČNB Aleše Michla. Právě jmenování Michla novým guvernérem ČNB bylo podle Seznam Zpráv jedním z impulzů k odchodu i dalších Zemanových poradců.

Zemanův expertní tým se na zámku v Lánech schází přibližně jednou za měsíc. Jeho zasedání prezident obnovil po své nemoci po asi půlroční pauze letos v březnu. Naposledy jednal v sobotu, kdy byla tématem zahraniční politika. Setkání se zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). Po schůzce novinářům řekl, že Dlouhý společně s ředitelem hradní diplomacie Rudolfem Jindrákem vypracovali oponentní posudky k vyjádření vlády k domluveným okruhům jednání.

Dnes večer už Dlouhý na oficiálním seznamu členů expertního týmu zveřejněném na hradním webu nebyl. Hanáka, Lukla, Rusnoka a Zavadila, kteří avizovali svůj odchod, dokument stále uvádí. Na seznamu je tak celkem devět jmen včetně bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové, Jindráka, vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, hlavního prezidentova poradce Martina Nejedlého a někdejšího ministra zemědělství Miroslava Tomana.