reklama

Kromě téměř 10.500 nových případů hygienici v úterý vyslovili podezření na opakovanou infekci u 1971 testovaných. V mezitýdenním srovnání počet reinfekcí stoupl o 32. Od začátku epidemie bylo takových případů 234.601.

Za posledních sedm dní připadá v Česku 499 nově potvrzených případů covidu na každých 100.000 lidí. Nejvyšší týdenní incidenci vykazuje Praha s 616 případy na 100.000 obyvatel. Následuje Plzeňský kraj s 572 a Středočeský kraj s 546 případy. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský kraj s 342 případy a Moravskoslezský kraj s 389 případy na 100.000 lidí.

Počty provedených testů na covid od začátku února v Česku v mezitýdenním srovnání klesají. Toto úterý laboratoře podle průběžných výsledků vyhodnotily 34.000 vzorků, zhruba o 2000 méně než ve stejný den předchozího týdne.

Klesá také zájem o očkování chránící proti těžkému průběhu onemocnění. Za úterý zdravotníci aplikovali 2642 dávek vakcíny, nejnižší počet v pracovní den od začátku roku. Před týdnem dostalo očkování téměř 3300 lidí.

V nemocnicích bylo v úterý 2040 pacientů, kteří měli pozitivní test na covid. Stav 119 z nich lékaři hodnotí jako těžký. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných o 385.

Od začátku března 2020, kdy byl v Česku potvrzeny první případy nákazy novým typem koronaviru, se covidem v prokazatelně nakazilo 3,76 milionu obyvatel. Zemřelo 39.441 z nich. Letos v březnu zatím připadá na každý den v průměru 29 úmrtí, únorový průměr byl 51 případů denně.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.