Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda rozhodne o jmenování ředitelem NÚKIB na některém z příštích jednání

Vít Rakušan (STAN)
Vít Rakušan (STAN)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda i kvůli dnešní neúčasti premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne o jmenování dosavadního náměstka Lukáše Kintra ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) až na některém z příštích zasedání. Novinářům to řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Fiala se účastní summitu NATO v Madridu, na jednání chyběla i řada dalších ministrů.

Podle Rakušana je na Kintrovi shoda a nikdo z pětice koaličních partnerů není proti jeho jmenování. Odklad tak není způsobený rozpory, ale jednoznačně dnešní Fialovou absencí. Vzhledem k dnešnímu odkladu se nestihne Kintrův nástup naplánovaný na začátek července, kdy ředitelský post opustí Karel Řehka, který nastupuje do čela generálního štábu.

Zákon o kybernetické bezpečnosti uvádí, že ředitele NÚKIB jmenuje vláda po projednání ve sněmovním výboru příslušném ve věcech bezpečnosti. Bezpečnostní výbor minulý týden přijal hlasy všech 15 přítomných členů usnesení, v němž uvedl, že návrh na Kintrovo jmenování projednal, a poděkoval Řehkovi za práci v čele úřadu.

Nad způsobem Kintrova výběru se minulý týden pozastavovala opozice. Poslanec hnutí ANO Robert Králíček zmínil, že Řehku doporučila v předchozím volebním období výběrová komise, v níž byli i zástupci tehdejší opozice. Nyní se žádné výběrové řízení podle Králíčka nekonalo, takže Kintra pokládá za kandidáta pětikoalice.

Kintr vystudoval manažerskou informatiku a informační management na VUT v Brně. Do úřadu, který byl dříve součástí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), nastoupil v roce 2015 jako auditor kybernetické bezpečnosti. Později působil jako vedoucí oddělení kontroly.

Od září 2019 je náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, které zajišťuje například prevenci před kybernetickými hrozbami, řešení kybernetických bezpečnostních incidentů, osvětovou a vzdělávací činnost a spolupráci s národními i mezinárodními organizacemi podílejícími se na zajišťování bezpečnosti kybernetického prostoru.

Jako samostatný úřad vznikl NÚKIB v létě 2017. Má na starosti kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech. Zabývá se i neveřejnými službami družicového systému Galileo. Prvním ředitelem úřadu byl někdejší šéf NBÚ Dušan Navrátil.

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na dnešním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Témata:  vláda ČR Vít Rakušan Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 16:38

Češi budou ve volbách do europarlamentu vybírat ze 30 uskupení

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy